26 października 2018

"Żegnam państwa… Do widzenia". Marek Nowak rezygnuje z funkcji dyrektora

– Szpital pozostawiam w dobrych rękach. Z 22 milionami złotych na koncie – powiedział podczas konferencji dyrektor Nowak. I dziękując, zwrócił się do mieszkańców Grudziądza: – Dziękuję za ten czas dany mi, żebym mógł dla państwa tworzyć bezpieczeństwo zdrowotne. Bo to jest najważniejsze dla nas wszystkich… Żegnam państwa… Do widzenia.

Dziś podczas konferencji prasowej w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym Marek Nowak poinformował o swojej rezygnacji z funkcji dyrektora Szpitala.
– Wczoraj złożyłem ją na ręce prezydenta Roberta Malinowskiego – powiedział dyrektor pokazując dokument. – To mój kwit do normalnego życia. Do życia bez złośliwości, plotek, nienawiści, przede wszystkim bez donosów do prokuratury, anonimów.
Rezygnacja obowiązuje z dniem 31 października. Do momentu powołania nowego dyrektora, Szpitalem będzie kierował Jarosław Boryń, wicedyrektor ds. technicznych. Zostały mu udzielone wszelkie pełnomocnictwa notarialne. 
– Szpital jest zabezpieczony w osobę, która wie co robić i zna się na tym. Jarosław Boryń może pełnić obowiązki dyrektora. Będzie pełnił tę funkcję odpowiedzialnie, dopóki będzie miał szansę – powiedział o swoim zastępcy dyrektor Nowak i dodał: – Szpital zostawiam w dobrej sytuacji. Wszedł do sieci szpitali. Jest na najwyższym poziomie referencyjności. Jego budżet wynosi 270 mln zł. Wzrost kontraktu rok do roku wynosi ok. 27 mln zł. Następnemu dyrektorowi pozostawiam do dyspozycji na koniec października 22,5 mln zł na kontach Szpitala. Pozostawiam następnego dyrektora z wypłaconymi pensjami za październik. Życzyłbym sobie, aby przyszły dyrektor tak zadbał o pracowników, aby dostali pensje w grudniu, w styczniu, w lutym i żeby tak było zawsze. Chcę też zapewnić pacjentów, że mamy już podpisany pełen kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na wszystkie świadczenia wykonywane w przyszłym roku.
Dyrektor poinformował także, że po trzecim kwartale tego roku Szpital zyskał 10,7 mln zł na działalności operacyjnej. Nie licząc amortyzacji. I rozpoczął długie podziękowania:
– Samemu nic bym nie zrobił. Chciałbym podziękować świętej pamięci pani minister Gęsickiej, która wyasygnowała 75 mln zł na to, abyśmy w ogóle rozpoczęli myślenie o nowym Szpitalu. Chciałbym podziękować prezydentowi Malinowskiemu. Za jego odwagę, za to, że potrafił stanąć na wysokości zadania. Podpisał wszelkie zgody, zaakceptował i zatwierdził plan medyczny szpitala, kosztorys szpitala i spółkę GIM i pożyczkę na dokończenie budowy. Dziękuję też wykonawcom budowy – wyliczał Marek Nowak. – Ale osobne podziękowania należą się pracownikom. Lekarzom, którzy dokonali skoku naukowego i rozwoju. Mamy doskonałą kadrę medyczną. Niech moi oponenci pokażą drugi taki zakład w Polsce, drugi taki zespół pracowników, który widząc trudną sytuację finansową w 2013 roku zgodził się, aby obniżyć pensje. Pracownicy w 2013 roku oddali ze swoich pieniędzy ponad 7 mln zł na rzecz Szpitala i swojej firmy. Dziękuję im za to.
Dyrektor nie wykluczył, że jeśli ktoś będzie chciał z nim współpracować w przyszłości to będzie służył swoją radą.
– Jestem do dyspozycji przyszłego szefa Szpitala i przyszłego prezydenta – zadeklarował Marek Nowak. Na koniec podziękował mieszkańcom Grudziądza: – Dziękuję za ten czas dany mi, żebym mógł dla państwa tworzyć bezpieczeństwo zdrowotne. Bo to jest najważniejsze dla nas wszystkich… Żegnam państwa… Do widzenia.

Łukasz Ernestowicz
fot. Agata Kurkowska
Dział Promocji
i Współpracy Międzynarodowej

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy