30 kwietnia 2024

Wspieramy osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej

Nasz Szpital przyłączył się do akcji społecznej „Wsparcie szpitali. Dieta bezglutenowa.”

Inicjatywa ma na celu dostosowanie szpitali do specjalnych potrzeb żywieniowych osób z celiakią i na diecie bezglutenowej, co może znacząco wpłynąć na jakość opieki nad osobami z celiakią i innymi chorobami zależnymi od glutenu. Celem akcji jest stworzenie bezpiecznego dla tej grupy pacjentów środowiska, w którym oprócz dobrej opieki medycznej zaspokojone będą indywidualne potrzeby żywieniowe.

W naszym Szpitalu pacjenci, wymagający indywidualnych jadłospisów mogą liczyć na nasze zaangażowanie w tym zakresie!

Co to jest celiakia i inne choroby zależne od glutenu?
Celiakia jest zaburzeniem autoimmunologicznymi, które występuje u osób predysponowanych genetycznie. Charakteryzuje się trwającą całe życie nietolerancją glutenu. Spożycie białek glutenu przez osoby chore na celiakię prowadzi do zaburzeń budowy w obrębie błony śluzowej jelita cienkiego. Dieta bezglutenowa jest podstawą leczenia pacjentów z celiakią i innych chorób zależnych od glutenu. W chorobach tych jest ona punktem wyjścia terapii – zmniejsza aktywność choroby, zapobiega związanym z nią powikłaniom, poprawia zdrowie i jakość życia. Prawidłowo prowadzona, zmniejsza działalność prozapalną w jelicie i prowadzi do odbudowy kosmków jelitowych, które są niezbędne w procesie wchłaniania składników odżywczych. Dobrze zbilansowana dieta bezglutenowa to podstawa zdrowia, jak również dobrego samopoczucia. Nieprawidłowo przestrzegana dieta może powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Według danych epidemiologicznych w Europie na celiakię choruje około 1% populacji. Szacuje się, że w Polsce 380 tys. osób jest chorych na celiakię, z czego u dodatkowych 360 tys. osób choroba nie została nadal rozpoznana. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci częstość występowania celiakii dramatycznie wzrosła. Kiedyś uważana za schorzenie objawiające się głównie w dzieciństwie, celiakia stała się
powszechną diagnozą u dorosłych. Co roku, odsetek nowych rozpoznań chorych na celiakię rośnie zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci. Badania sugerują wzrost częstości występowania celiakii o 7,5% rocznie.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą dla pacjentów chorujących na celiakię oraz inne choroby zależne od glutenu:

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy