8 sierpnia 2007

Wezwać pomoc !

Media o nas

Karetki pogotowia, przejeżdżające przez miasto na sygnale przypominają, że każdemu może przytrafić się coś złego: nagły atak serca, nieprzewidziana choroba, wypadek.

Gdy jesteśmy świadkami przykrego zajścia stajemy się odpowiedzialni za zdrowie poszkodowanego, dlatego warto przeczytać kilka rad jak skutecznie wezwać pomoc.
Przypominamy, że dzwonimy po numer 999 (również z telefonu komórkowego numer 112).
Najważniejsze jest to, by uzbroić się w cierpliwość i w skupieniu odpowiadać na pytania dyspozytorki. Gdy zdarzy się wypadek drogowy należy powiedzieć ile osób jest rannych i podać miejsce kolizji, ulicę lub punkt orientacyjny.

Należy pamiętać by zachować zimą krew i starać się opanować emocje, bo im sprawniej przeprowadzi się wywiad o wypadku, tym szybciej zostanie wysłana karetka – mówi Zofia Jakubowska, która od ponad 20 lat jest dyspozytorką grudziądzkiego pogotowia. Dodatkowo zawsze udzielamy informacji co zrobić do przyjazdu karetki, bo często pierwsze 5-10 minut od wypadku decyduje o zdrowiu lub życiu pacjenta.
Kierowca pogotowia stara się jak najszybciej trafić do miejsca wypadku dlatego należy podać numer z którego się dzwoni, by w razie kłopotów z dojazdem można było się skontaktować i dopytać o dokładne miejsce zdarzenia.
Pogotowie ma swoje podstacje: na osiedlu Rządz, w Grupie, w Jabłonowie Pomorskim i w Łasinie przy czym te zespoły reanimacyjne wyjeżdżają w stanach bezpośredniego zagrożenia życia – w innych przypadkach z głównej siedziby pogotowia przy ul. Sikorskiego (w sumie 16 karetek). Taki podział jest szczególnie ważny gdy jest kilka zgłoszeń w tym samym czasie, a do umierającej osoby musi dojechać najbliższa karetka.

Ratownicy medyczni udzielają pomocy w trudnych warunkach, jeżdżą do skomplikowanych wypadków. Ważne jest by wciąż się dokształcać, brać udział w kursach szkoleniowych, ćwiczeniach, zawodach, bo nigdy nie wiadomo do jakiego przypadku będziemy wezwani, a życie i zdrowie poszkodowanego są na pierwszym miejscu – mówi Jarosław Kuc koordynator ds. Ratownictwa Medycznego i Pogotowia Ratunkowego z jednostki naszego szpitala w Brodnicy.
Mieszkańcy Grudziądza, Brodnicy i okolic mogą czuć się bezpiecznie bo są pod opieką wykwalifikowanej kadry medycznej dysponującej najnowocześniejszą aparaturą.(bozenpa)
Kurier Grudziadzki Numer 8 (66) sierpień 2007

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy