21 marca 2017

W naszym szpitalu trwają warsztaty lekarzy z diagnostyki PFO i zamykania uszek lewego przedsionka serca

Do szpitala w Grudziądzu przyjechali specjaliści ze Śląska. Pod ich okiem swoje umiejętności doskonalą nasi kardiochirurdzy. 

Wczoraj lekarze diagnozowali pacjentów pod kątem występowania u nich PFO lub ASD. 

PFO, czyli przetrwały otwór owalny, nie jest wadą serca. Otwór ten zamyka się po urodzeniu u większości osób. U około 30 proc. populacji pozostaje jednak drożny. W niektórych szczególnych przypadkach drożność ta może prowadzić do udarów lub innych mniejszych dolegliwości – np. migreny. 
Z kolei ASD to wrodzona wada serca, która polega na ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej.

– Do tej pory w naszym szpitalu wykonywanych było kilka, kilkanaście takich badań w ciągu roku. Chcielibyśmy, aby było ich więcej i były prowadzone systematycznie – mówi lek. med. Wojciech Ogorzeja, ordynator Oddziału Kardiochirurgicznego.
Nasi lekarze wczoraj pod okiem specjalistów z Katowic, wykonywali badania przesiewowe pacjentów, wprowadzając do ich przełyków sondę.
Dziś natomiast zaplanowane są zabiegi zamykania uszka lewego przedsionka serca.
– Jak oceniam umiejętności grudziądzkich lekarzy? Bardzo wysoko. Są doskonale przygotowani, mają dużą wiedzę i bardzo dobry sprzęt do dyspozycji – mówi Przemysław Węglarz, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych z Katowic.
– Wyposażenie szpitala i sam obiekt są na poziomie europejskim – ocenia z kolei Ewa Konarska-Kuszewska, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog, również z Katowic, która wspólnie z dr Węglarzem prowadziła warsztaty dla lekarzy grudziądzkiego szpitala.

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy