10 sierpnia 2018

Szpital w Grudziądzu otrzyma kolejne miliony na nowy sprzęt!

2,4 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia otrzyma Regionalny Szpital Specjalistyczny na zakup wysokiej klasy urządzenia diagnostycznego gammakamera z tomografem komputerowym. – Dziękujemy ministerstwu za kolejne przyznane dotacje – mówił podczas konferencji Marek Nowak, dyrektor Szpitala.

Szpital w Grudziądzu startował w konkursie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia. Jednym z zadań konkursowych było doposażenie zakładów medycyny nuklearnej.
Dziś podczas konferencji prasowej dyrekcja Szpitala poinformowała o pozytywnym dla Grudziądza rozstrzygnięciu.    
– Podpisaliśmy kolejną umowę z panem ministrem zdrowia na dofinansowanie sprzętu. Chcielibyśmy podziękować za tę i przy okazji za wszystkie inne dotacje – podkreślał podczas konferencji Marek Nowak, szef Szpitala. – W ostatnich dwóch latach otrzymaliśmy od Ministerstwa Zdrowia 15,5 mln zł. To jasny dowód na to, że ten szpital jest potrzebny w regionie. Najważniejsze dla nas jest to, że pacjenci będą mieć do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt.
Urządzenie, które zostanie zakupione z dotacji ministerstwa to tzw. gammakamera z tomografem komputerowym. Zostanie zainstalowane w Zakładzie Medycyny Nuklearnej na przełomie października i listopada. W zakładzie do tej pory działała mocno już wyeksploatowana 10-letnia maszyna – pierwsza taka w województwie kujawsko-pomorskim.
– Sprzęt, który trafi do Szpitala dzięki dofinansowaniu, jest sprzętem nowoczesnym, o niskiej dawce promieniowania i bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzięki zastosowanym nowoczesnym algorytmom obrazy są bardzo dobrej jakości – mówił z kolei Jarosław Boryń, zastępca do spraw technicznych dyrektora Szpitala.
Jak bardzo potrzebne jest w diagnostyce takie urządzenie mówił natomiast dr Stanisław Pilecki, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej: – Medycyna nuklearna może obecnie wyjaśnić każdy aspekt patofizjologii, czyli możemy każdą jednostkę chorobową zdiagnozować. Coraz częściej i szybciej pacjenci są kierowani na tego typu badania diagnostyczne. Nie wiedzą jakie mają szczęście, że mamy taki sprzęt właśnie w Grudziądzu. Przyjeżdżają do nas też pacjenci z regionu: Trójmiasta, z Warszawy, ze Słupska, Bydgoszczy – szczególnie bydgoska urologia dziecięca korzysta z naszych możliwości.
Nie bez znaczenia dla umiejscowienia tak nowoczesnej aparatury w Grudziądzu jest też położenie miasta.
– Bliskość autostrady sprawia, że szybko i na czas mogą być dowiezione do nas izotopy wykorzystywane przy badaniach, które nieustannie ulegają rozpadowi od momentu wyprodukowania – dodał dr Pilecki.
Przypomnijmy, że dosłownie kilka tygodni temu Szpital w Grudziądzu otrzymał nowy sprzęt i urządzenia na wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. M. in. tomograf komputerowy, aparat stacjonarny i przenośny RTG o wartości 5,2 mln zł. Zakup sprzętu sfinansowano z dotacji Unii Europejskiej, przydzielonej również przez Ministerstwo Zdrowia.
Łukasz Ernestowicz 
fot. Filip Marendowski

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy