31 sierpnia 2018

Szpital przekazuje dane pacjentów w bezpieczną „chmurę” Exea Data Center

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu pierwszy w regionie przekazuje dane pacjentów w bezpieczne informatyczne repozytorium. – Szpital w Grudziądzu jest liderem i prekursorem w naszym regionie w wielu dziedzinach – podkreślał Piotr Całbecki, marszałek województwa podczas specjalnej konferencji prasowej.

Dziś w siedzibie Exea Data Center w Toruniu została podpisana umowa na przekazanie części cyfrowych danych pacjentów Szpitala do superbezpiecznej bazy informatycznej.

– To nowa jakość i nowy standard bezpieczeństwa dla naszych pacjentów. Kosmiczna technologia. A przede wszystkim oszczędność – mówił podczas konferencji prasowej Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

Wspólnie z Tomaszem Pasikowskim, prezesem TARR Centrum Innowacyjności Sp. z o.o., które jest właścicielem marki Exea Data Center, podkreślali jak nowoczesne i bezpieczne jest przechowywanie danych w informatycznej „chmurze”.

– Nasza spółka zarządza infrastrukturą serwerowni, która jest zbudowana w standardach potwierdzonych certyfikatami najwyższego bezpieczeństwa, m. in. Certyfikatem TIER III, który jest najwyższy w Polsce – mówił Tomasz Pasikowski. – Transfer danych odbywa się w czasie rzeczywistym, pod pełną kontrolą.

Co zawarcie umowy oznacza dla Szpitala? Mniej papierów, biurokracji i tradycyjnej dokumentacji. Stosy papierów zostaną zastąpione nowoczesną technologią. Szpital nie będzie także musiał kupować i rozbudowywać własnych serwerów i archiwów, co jest bardzo kosztowne, także w dalszym utrzymaniu. Za cenę wielokrotnie mniejszą, „wykupuje” miejsce w serwerowniach Exei.

<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fbieganski.org%2Fvideos%2F519318305162193%2F&show_text=0&width=560″ width=”560″ height=”315″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true” allowFullScreen=”true”></iframe>

TARR Centrum Innowacyjności Sp. z o.o. to spółka publiczna, której właścicielem jest z kolei Kujawsko-Pomorskie. Świadkiem podpisania umowy był Piotr Całbecki, marszałek województwa.

– Po pierwsze szpital na tym bardzo zaoszczędzi. Po drugie dane są przechowywane w ekstremalnie bezpiecznych warunkach. Po trzecie już niebawem dostęp do nich będą mieli pacjenci, którzy będą mogli z nich korzystać, gdziekolwiek się znajdą, w każdej nagłej sytuacji, będąc na przykład na wakacjach – podkreślał Piotr Całbecki, Marszałek Województwa. –  To rewolucja. Do tej pory dane medyczne kojarzyły nam się z papierami gromadzonymi w domu. Przechodzimy do innego systemu. Cyfrowego. Nie dziwi mnie, że w tym procesie jako pierwszy w regionie uczestniczy szpital w Grudziądzu. Jest w wielu dziedzinach liderem i prekursorem wśród szpitali naszego regionu. To zasługa m. in. dyrektora, który jest bardzo otwarty na innowacje.

Łukasz
Ernestowicz 

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy