4 marca 2008

Szpital inwestuje w sprzęt

Media o nas

Na wiosnę ruszą w Grudziądzu nowoczesne pracownie medycyny nuklearnej i hemodynamiki. Grudziądzki szpital już w kwietniu otworzy pracownię medycyny nuklearnej. Będzie to jeden z elementów diagnostyki obrazowej, prowadzonej na oddziale endokrynologii.

W tej chwili trwają ostatnie prace związane z przystosowaniem pomieszczeń przed instalacją gamma-kamery, specjalistycznego urządzenia do diagnostyki i terapii za pomocą izotopów. Samo urządzenie pojawi się w szpitalu już 20 marca.

– Koszt wyposażenia całej pracowni to ponad 2 mln złotych – mówi Piotr Jaskulski, wicedyrektor grudziądzkiego szpitala. – Najdroższa jest oczywiście gamma-kamera, w oparciu o którą przeprowadzać będziemy wszystkie badania.

Gamma-kamera czy też inaczej scyntygraf to obecnie najnowocześniejsze urządzenie, stosowane przede wszystkim do diagnostyki czynnościowej. Tym różni się od tradycyjnego rentgena czy też tomografu. Zasada działania scyntygrafu jest zupełnie inna: pacjentowi przed badaniem podaje się niewielką ilość izotopu, a aparatura odzwierciedla jego promieniowanie. Badanie takie jest praktycznie nieszkodliwe dla organizmu, w przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego, stosowanego w pracowniach radiologicznych. Co więcej, sprzężenie gamma-kamery z tomografem będącym od dwóch tygodnia na wyposażeniu szpitala, pozwoli na bardziej precyzyjne badanie poszczególnych partii organizmu.

– Scyntygraf będzie używany przede wszystkim przy terapii schorzeń onkologicznych, reumatologicznych, kardiologicznych oraz leczeniu bólu – informuje dyrektor Jaskulski. – Oprócz samej gamma-kamery musieliśmy jeszcze zakupić wyposażenie dodatkowe, m.in. dozymetry, a także zaadaptować pomieszczenia wykładając ściany ołowianymi płytami.

Środki finansowe na zorganizowanie pracowni wyasygnowano ze szpitalnego budżetu.

– Trochę dołożyliśmy z własnej kieszeni, a pozostałą część otrzymamy z Narodowego Funduszu Zdrowia po podpisaniu kontraktu – mówi Marek Nowak, dyrektor szpitala.

Oprócz pracowni medycyny nuklearnej, w szpitalu już niedługo zacznie działać pracownia hemodynamiki. Do połowy maja potrwa wyposażanie pracowni. Pacjenci będą mogli z niej skorzystać najpóźniej pod koniec czerwca.

Pracownia hemodynamiki będzie składała się z dwóch części. W pierwszej z nich zostanie zainstalowany specjalistyczny aparat do wykonywania badań obwodowych naczyń krwionośnych. W drugiej zaś wykonywana będzie diagnostyka naczyń wieńcowych tzw. koronografia. Do tej pory, najciężej chorych na serce pacjentów, transportowano karetkami do szpitali w Toruniu i Bydgoszczy.

tekst i fot. Maciej Hering
„Nowości” 4 marzec 2008

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy