Szpital inwestuje w sprzęt
Na wiosnę ruszą w Grudziądzu nowoczesne pracownie medycyny nuklearnej i hemodynamiki. Grudziądzki szpital już w kwietniu otworzy pracownię medycyny nuklearnej. Będzie to jeden z elementów diagnostyki obrazowej, prowadzonej na oddziale endokrynologii.
W tej chwili trwają ostatnie prace związane z przystosowaniem pomieszczeń przed instalacją gamma-kamery, specjalistycznego urządzenia do diagnostyki i terapii za pomocą izotopów. Samo urządzenie pojawi się w szpitalu już 20 marca.
– Koszt wyposażenia całej pracowni to ponad 2 mln złotych – mówi Piotr Jaskulski, wicedyrektor grudziądzkiego szpitala. – Najdroższa jest oczywiście gamma-kamera, w oparciu o którą przeprowadzać będziemy wszystkie badania.
Gamma-kamera czy też inaczej scyntygraf to obecnie najnowocześniejsze urządzenie, stosowane przede wszystkim do diagnostyki czynnościowej. Tym różni się od tradycyjnego rentgena czy też tomografu. Zasada działania scyntygrafu jest zupełnie inna: pacjentowi przed badaniem podaje się niewielką ilość izotopu, a aparatura odzwierciedla jego promieniowanie. Badanie takie jest praktycznie nieszkodliwe dla organizmu, w przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego, stosowanego w pracowniach radiologicznych. Co więcej, sprzężenie gamma-kamery z tomografem będącym od dwóch tygodnia na wyposażeniu szpitala, pozwoli na bardziej precyzyjne badanie poszczególnych partii organizmu.
– Scyntygraf będzie używany przede wszystkim przy terapii schorzeń onkologicznych, reumatologicznych, kardiologicznych oraz leczeniu bólu – informuje dyrektor Jaskulski. – Oprócz samej gamma-kamery musieliśmy jeszcze zakupić wyposażenie dodatkowe, m.in. dozymetry, a także zaadaptować pomieszczenia wykładając ściany ołowianymi płytami.
Środki finansowe na zorganizowanie pracowni wyasygnowano ze szpitalnego budżetu.
– Trochę dołożyliśmy z własnej kieszeni, a pozostałą część otrzymamy z Narodowego Funduszu Zdrowia po podpisaniu kontraktu – mówi Marek Nowak, dyrektor szpitala.
Oprócz pracowni medycyny nuklearnej, w szpitalu już niedługo zacznie działać pracownia hemodynamiki. Do połowy maja potrwa wyposażanie pracowni. Pacjenci będą mogli z niej skorzystać najpóźniej pod koniec czerwca.
Pracownia hemodynamiki będzie składała się z dwóch części. W pierwszej z nich zostanie zainstalowany specjalistyczny aparat do wykonywania badań obwodowych naczyń krwionośnych. W drugiej zaś wykonywana będzie diagnostyka naczyń wieńcowych tzw. koronografia. Do tej pory, najciężej chorych na serce pacjentów, transportowano karetkami do szpitali w Toruniu i Bydgoszczy.
tekst i fot. Maciej Hering
„Nowości” 4 marzec 2008
Realizujemy narodowy program
pakietu onkologicznego
Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?