14 grudnia 2009

Szpital Do Pozazdroszczenia

Wyposażenie grudziądzkiej lecznicy w niezbędny sprzęt medyczny kosztowało blisko 75 mln zł. Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W. Biegańskiego w Grudziądzu został w ubiegły piątek przekazany do użytku. Jego budowa trwała 25 lat i pochłonęła 352 mln złotych.

W uroczystym otwarciu lecznicy wzięła udział minister zdrowia Ewa Kopacz, jak również przedstawiciele samorządu o szczeblu lokalnym i regionalnym – Cieszę się, że mogę wziąć udział w tej uroczystości. Oddajemy dziś do użytku nowoczesną i dobrze wyposażoną lecznicę. Pokazaliście państwo, jak może wyglądać polska służba zdrowia – mówiła minister Kopacz. – Udowodniliście, że nawet w czasie kryzysu mogą być realizowane takie inwestycje. Gratuluję wszystkim determinacji. Szpitale z większych miast w Polsce mogą wam jedynie pozazdrościć takiego obiektu. Często w swojej pracy spotykam się z pytaniami, czemu nasze szpitale nie wyglądają tak jak lecznice we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytaniię Od dziś mogę im odpowiedzieć ? przyjedźcie do Grudziądza, to wyleczycie się z kompleksów. Bo istotnie jest czego zazdrościć. Budowa szpitala trwała ponad ćwierć wieku i kosztowała 352 mln zł.

W kontrakcie wojewódzkim 3 lata temu znalazły się zapisy, które zagwarantowały wsparcie z budżetu państwa na dokończenie budowy. Do Grudziądza trafiło blisko 100 mln zł dotacji na ten cel. W grudniu 2009 r. zakończyła się budowa szpitala i rozpoczęło się wyposażanie lecznicy w sprzęt medyczny i niemedyczny. Tylko w 2009 r. samorząd grudziądzki pozyskał 25 mln zł z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na prace budowlano-montażowe. – Dotacja została przeznaczona m.in. na dokończenie budowy bloku operacyjnego, pracownię hemodynamiczną, szpitalny oddział ratunkowy, położniczy, neonatologii i patologii ciąży, a także dokończenie budowy podjazdu dla karetek, parkingów i zainstalowanie monitoringu – wyjaśnia Magdalena Jaworska-Nizioł z Biura Informacyjnego Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. – Wyposażenie lecznicy w niezbędny sprzęt medyczny to koszt blisko 75 mln zł, przy czym władze samorządowe zabezpieczyły na ten cel w budżecie miasta 46 mln zł. Pozostała kwota zostanie wyasygnowana m.in. dzięki oszczędnościom w naprawach starego sprzętu, a także przeniesieniu wszystkich oddziałów z dotychczasowych budynków szpitala do Węgrowa. W czasie budowy miewałem chwile zwątpienia, czy faktycznie uda nam się dokończyć całą inwestycję – mówił Marek Nowak, dyrektor grudziądzkiej lecznicy. – Teraz, widząc ukończony kompleks wypełniony po brzegi nowoczesną aparaturą wiem, że było to możliwe dzięki determinacji i wsparciu wielu osób, którym należą się serdeczne podziękowania za wspaniałą pracę na rzecz miasta i jego mieszkańców. Warto dodać, że kubatura Regionalnego Szpitala Specjalistycznego to 303 tys. metrów sześciennych, placówka zajmuje teren o powierzchni ponad 29 ha, łączna długość korytarzy to ok. 5 km, a łączna długość użytych podczas budowy kabli – ok. 20 tys. km. W szpitalu jest też 4 tys. km rur oraz 64 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Lecznica dysponuje miejscami dla 750 pacjentów na 20 oddziałach.
źródło Nowości Maciej Hering

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy