13 lutego 2023

Sukces naszych kardiochirurgów. Metodą TAVI zoperowali serce przez tętnicę szyjną!

W dniu 26 stycznia 2023 r. nasi kardiochirurdzy po raz kolejny wykonali zabieg przezskórnej implantacji zastawki aortalnej tzw. TAVI. Tym razem serce było operowane przez tętnicę szyjną!

W dniu 26 stycznia 2023 r. nasi kardiochirurdzy po raz kolejny wykonali zabieg przezskórnej implantacji zastawki aortalnej tzw. TAVI. Tym razem serce było operowane przez tętnicę szyjną! Tego typu zabiegi wykonywane są w najbardziej doświadczonych ośrodkach kardiochirurgicznych na świecie. Cieszymy się, że nasz Oddział Kardiochirurgiczny do nich należy!
Operacja została wykonana u 81- letniej pacjentki, u której stwierdzono ciężkie zwężenie zastawki aortalnej. Chora zastawka utrudniała pracę serca, co powodowało:
  • bóle w klatce piersiowej,
  • nadmierne zmęczenie,
  • zawroty głowy.
Jedyną metodą leczenia zwężenia zastawki aortalnej  jest operacja kardiochirurgiczna. Jeszcze kilka lat temu jedyną możliwością była operacja na tzw. sercu, ale od kilku lat zabiegi te można wykonać metodą ,,wewnątrznaczyniową”, tzn. bez otwierania klatki piersiowej. Zabiegi wewnątrznaczyniowe wykonuje się u pacjentów starszych oraz u osób, u których klasyczna operacja niesie ze sobą zbyt duże ryzyko.
W przypadku naszej pacjentki trudność zabiegu polegała na tym, że operacji TAVI nie dało się wykonać poprzez standardowy dostęp poprzez tętnicę udową, ze względu na zaawansowaną miażdżycę oraz bardzo wąską średnicę naczyń. Dlatego zespół operacyjny pod kierownictwem dr. n. med.  Mariana Burysza zdecydował się na dostęp do serca, wykorzystując tętnicę szyjną zewnętrzną. Sam zabieg odbył się bez komplikacji i chora po 4 dniach od operacji została wypisana do domu.
Zabiegi TAVI wykonywane są w naszym Szpitalu od 2021 r. Grudziądzka kardiochirurgia należy do jednych z najbardziej doświadczonych ośrodków w północnej Polsce.
Całemu zespołowi składamy serdeczne gratulacje! 

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy