29 marca 2017

Sale hybrydowe rocznie ratują setki pacjentów. A szpital zyskuje milionowe kontrakty

Nasi lekarze przeprowadzili w ubiegłym roku 700 skomplikowanych operacji z wykorzystaniem sal hybrydowych. Szpital w ubiegłym roku z tytułu kontraktów na te operacje i świadczenia wysokospecjalistyczne uzyskał przychód w wysokości ok. 11,5 mln zł. 

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu dysponuje dwiema nowoczesnymi salami hybrydowymi. Obie wykorzystywane są przez Oddział Kardiochirurgii, Oddział Chirurgii Naczyń, które działają w ramach Kujawsko-Pomorskiego Centrum Leczenia Aorty.
Sale wyposażone są w dwa multifunkcjonalne angiografy, ultrasonografy oraz system rentgenografii na żywo. Obraz rejestrowany przez kamery podczas operacji może być transmitowany do dowolnego miejsca nie tylko w Polsce ale i na świecie.
Przypomnijmy, że sens budowy i funkcjonowania dwóch sal hybrydowych w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym były podawane w wątpliwość przez lokalnych polityków.
Tymczasem w ubiegłym roku na salach przeprowadzono ponad 700 operacji na sercu a także zabiegów wewnątrznaczyniowych ratujących życie. Sale działają praktycznie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W 2016 roku Regionalny Szpital Specjalistyczny uzyskał z kontraktów Narodowego Funduszu Zdrowia 11,5 mln zł na wykonywanie świadczeń Oddziałów Kardiochirurgicznego i Chirurgii Naczyń oraz na świadczenia wysokospecjalistyczne.
<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/5knW14poIv4″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
Kilka dni temu na jednej z sal hybrydowych pierwszy raz w Grudziądzu przeprowadzono kilkugodzinny zabieg wewnątrznaczyniowej implantacji protezy aortalno-dwuudowej. To bardzo rzadka operacja wykonywana w Polsce.
– To był skomplikowany zabieg. Do tej pory wykonywaliśmy takie operacje tradycyjną metodą. Nacinaliśmy pacjenta, aby założyć protezę aortalno-dwuudową – mówi lek. med. Wojciech Lichota, ordynator Oddziału Chirurgii Naczyń. – Teraz po raz pierwszy w Grudziądzu zabieg wykonaliśmy wewnątrznaczyniowo z trzech nakłuć. Jednego w ręce i dwóch w pachwinach pacjenta.
W Grudziądzu planowanych będzie kilkanaście takich zabiegów rocznie.

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy