26 lipca 2022

Przestrzegamy przed oparzeniami słonecznymi i ryzykiem powstania czerniaka

Okres lata, urlopu zachęca nas do opalania. Pamiętajcie jednak, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może doprowadzić do oparzenia słonecznego.

      Okres lata, urlopu zachęca nas do opalania. Pamiętajcie jednak, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może doprowadzić do oparzenia słonecznego. Często opalając się, nie myślimy o konsekwencjach. Poważnym zagrożeniem jest również ryzyko powstania czerniaka, czyli nowotworu złośliwego skóry. Warto korzystać ze słońca, ale z rozwagą, szczególnie w tak upalne dni. 
Przypominamy, że w naszym Szpitalu leczeniem czerniaków zajmuje się Poradnia Chirurgii Onkologicznej, do której należy się zarejestrować na podstawie skierowania od lekarza POZ lub dermatologa. Szczegółowe informacje na temat Poradni znajdą Państwo tu – http://bieganski.org/pl/jednostki/poradnie/50
Czym jest oparzenie?
Oparzenie słoneczne jest to uszkodzenie skóry spowodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Taki skutek osiąga się poprzez zbyt częste opalanie się lub nadmierne korzystanie z solarium.
Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń:
  • oparzenie pierwszego stopnia – najbardziej charakterystycznym objawem jest zaczerwienienie skóry. Pojawia się także ból w tym miejscu. Najczęściej jednak objawy te ustępują po kilku dniach. Warto to miejsce jednak ochłodzić.
  • oparzenie drugiego stopnia – jest już zdecydowanie bardziej poważne, ponieważ prócz zaczerwienienia i bólu pojawiają się także pęcherze wypełnione płynem surowiczym- dochodzi wtedy do częściowej martwicy naskórka. Wtedy także warto się skonsultować z lekarzem w celu wypisania maści na oparzenia.
  • oparzenie trzeciego stopnia – dotyczy nie tylko naskórka, ale także skóry właściwej oraz nerwów. Następuje wtedy całkowita martwica danego miejsca – nie wykazuje reakcji na dotyk. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu podjęcia szybkich kroków.
Konsekwencjami nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne może być:
  • fotostarzenie skóry – inaczej przedwczesne starzenie się skóry. Promieniowanie ultrafioletowe powoduje niszczenie włókien kolagenowych co w efekcie skutkuje pogorszeniem kondycji i elastyczności skóry.
  • przebarwienia – spowodowane nierówną aktywnością barwnika skórnego (melaniny).
  • osłabienie układu odpornościowego.
  • ryzyko powstania nowotworu złośliwego – czerniaka. 
Chcąc uniknąć niepożądanych skutków długiej ekspozycji na słońce warto:
  • Stosować kremy z filtrem UV – jest to najskuteczniejsza opcja podczas walki z nadmiernymi promieniami słonecznymi.
  • Korzystać z nakrycia głowy, gdy planujemy wyjść na pełne słońce (np. podczas wędrówki czy opalania).
  • Unikać długiej ekspozycji na słońce w godzinach 10:00-14:00 (wtedy następuje najmocniejsze promieniowanie).
  • Po zakończonym wypoczynku wakacyjnym sprawdzić czy na ciele nie pojawiły się znamiona wyglądające jak pieprzyk. Jeżeli pojawiły się jakiekolwiek zmiany- należy udać się bezzwłocznie do lekarza pierwszego.
W przypadku osób korzystających z solariów, zaleca się odradzanie korzystania z urządzeń do opalania, ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka skóry oraz inne nowotwory skóry.
Źródło – https://www.gov.pl/

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy