16 września 2016

Program wczesnego wykrywania raka jelita grubego. – 2016-09-16

Badania profilaktyczne

Realizacja programu wczesnego wykrywania raka jelita grubego w grudziądzkim szpitalu.

   W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu poza dotychczas realizowanymi programami profilaktyki nowotworowej w zakresie wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy, można wykonać także bezpłatne badanie kolonoskopowe w ramach „Programu badań przesiewowych raka jelita grubego w zakresie wykonania badań kolonoskopowych”. Program finansowany jest z budżetu Ministra Zdrowia. Głównym jego celem jest zwiększenie odsetka raków wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania klinicznego oraz obniżenie umieralności z powodu choroby nowotworowej jelita grubego.

   Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Każdego roku diagnozuje się ponad 14 000 nowych przypadków tej choroby. Większość nowotworów rozwija się na podłożu zmian łagodnych zwanych polipami. Proces ten trwa zwykle wiele lat. Dlatego też wcześnie wykryte zmiany, które sprzyjają powstaniu raka lub wykrycie jego wczesnych postaci daje szansę na wyleczenie. Zarówno polipy, jak i choroba nowotworowa we wczesnym etapie rozwoju nie powodują zazwyczaj zauważalnych objawów. Dlatego wskazane jest wykonanie profilaktycznego badania kolonoskopowego, którego celem jest rozpoznanie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60 – 90%.

   W ramach programu wykonywane jest bezpłatne badanie kolonoskopowe w trakcie którego, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, pobierane są wycinki do badania histopatologicznego. Usuwane są także polipy.

Adresatami programu są:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo,dzieci) u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  • osoby w wieku 25 – 65 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha – dla tych osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania z poradni genetycznej.                  

Do badań NIE kwalifikują się:

  • osoby, które miały wykonaną kolonoskopię przesiewową w ciągu ostatnich 10 lat,
  • osoby z objawami raka jelita grubego.

   W grudziądzkim szpitalu w latach 2016 – 2018 program obejmuje wykonanie 1000 badań przesiewowych – kolonoskopii (oglądanie za pomocą specjalistycznej aparatury medycznej dolnego odcinka przewodu pokarmowego).

Realizowany będzie do wyczerpania limitu, ale nie dłużej niż do końca grudnia 2018 roku. Badania wykonywane są przez wykwalifikowany i doświadczony zespół medyczny.

Kwalifikacja kandydatów do badania następuje na podstawie oceny wypełnionej przez pacjenta ankiety. Kandydaci do udziału w programie identyfikowani są przez lekarzy rodzinnych, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarzy w miejscu realizacji programu, którzy oceniają, czy dana osoba kwalifikuje się do badania.

   Na profilaktyczną kolonoskopię można zapisać się telefonicznie dzwoniąc pod numer telefonu 56 641 43 96 lub osobiście w Pracowni Endoskopowej Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu przy ulicy Rydygiera 15/17 (II piętro, pokój 221, budynek E – oddziały szpitalne).

   Podstawą do wykonania bezpłatnego badania jest wypełniona przez pacjenta i podpisana przez lekarza ankieta. Kontakt zarówno telefoniczny, jak i osobisty jest możliwy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 14.00.

   Wskazana jest rejestracja osobista, ponieważ w trakcie zapisu na badanie pacjent otrzymuje nieodpłatnie preparat do oczyszczania jelita oraz niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania.

Ankietę kwalifikującą do programu można pobrać TUTAJ: Ankieta-Program wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Zapraszamy do udziału w programie!

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy