22 marca 2023

Program leczenia pacjentów ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia NMOSD

Przypominamy, że w Oddziale Neurologii i Neuroimmunologii Klinicznej naszego Szpitala realizowany jest program leczenia pacjentów ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia NMOSD. 

     Przypominamy Państwu, że w Oddziale Neurologii i Neuroimmunologii Klinicznej naszego Szpitala realizowany jest program leczenia pacjentów ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia NMOSD. 
  • Czym jest NMOSD? 
  • Co to za choroba?
  • Jak się objawia? 
  • Jak się ją leczy? 
Żeby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do śledzenia cyklu postów na ten temat, które będziemy publikować w najbliższym czasie.
NMOSD to rzadka, autoimmunologiczna choroba ośrodkowego układu nerwowego, po raz pierwszy opisana pod koniec XIX wieku przez francuskiego lekarza Eugeniusza Devica, stąd nazywana niekiedy chorobą lub zespołem Devica. 
U jej podłoża leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, który atakuje własne tkanki. Za atak ten odpowiadają patogenne przeciwciała produkowane przez organizm osoby chorej i skierowane przeciwko cząsteczce o nazwie akwaporyna 4, znajdującej się głównie w obrębie nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego. W wyniku ataku przeciwciał na akwaporynę 4 dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w nerwach wzrokowych i w rdzeniu kręgowym, obumierania komórek tworzących te tkanki. Konsekwencją tego są rzuty choroby oraz pogłębiająca się niepełnosprawność. 
W celu uzyskania informacji o kwalifikacji do programu leczenia NMOSD w naszym Szpitalu, prosimy o kontakt z sekretariatem Oddziału Neurologii i Neuroimmunologii Klinicznej pod nr tel. 56 641 4451.
Szczegółowe informacje na temat programu lekowego znajdą Państwo na naszej stronie https://bieganski.org/pl/news/1290,0

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy