26 lutego 2021

Poradnia Chorób Płuc i Gruźlicy – 2021-02-26

Informacje, dotyczące funkcjonowania Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy.

       Powoli prezentujemy Państwu poszczególne Poradnie Specjalistyczne naszego Szpitala. Dziś przedstawiamy Poradnię Chorób Płuc i Gruźlicy. 

Lokalizacja
Poradnia Chorób Płuc i Gruźlicy  znajduje się w budynku O, na parterze, w gabinecie nr 41 i 46. 
Godziny funkcjonowania
Poradnia czynna jest od poniedziałku do czwartku, od godz. 10:00 do 14:00.
Kadra lekarska
  • lek. med. J. Chorchos
  • lek. med. D. Wierzchowska
  • lek. med. J. Staszak
Rejestracja
Do Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy pacjent zgłasza się ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu lub innego lekarza specjalisty. Konieczna jest rejestracja w punkcie Rejestracji, znajdującej się w budynku O, na parterze lub telefoniczna pod nr tel 56 641 3422. 

Termin wizyty w Poradni zależy od pilności skierowania oraz ilości umówionych pacjentów.

Badania, które pacjent powinien dostarczyć na pierwszą wizytę:
  • podstawowe badania laboratoryjne
  • zdjęcie płuc (najlepiej w 2 projekcjach PA i boczne)
      Lekarz pierwszego kontaktu ma również możliwość skierowania pacjenta na samo badanie spirometryczne, bez konieczności diagnostyki chorób przewlekłych tj. astma czy POChP przez lekarza specjalistę. Na podstawie wyniku badania spirometrycznego może zdiagnozować pacjenta w ramach przychodni POZ. 
Diagnostyka i sprzęt
Poradnia Chorób Płuc i Gruźlicy zajmuje się szeroko rozumianą diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego. Diagnozuje choroby obturacyjne układu oddechowego, astmę, POChP, choroby infekcyjne, zapalenie płuc, rozstrzenie oskrzeli,choroby śródmiąższowe układu oddechowego, choroby nowotworowe układu oddechowego.

Pracownie:

Pracownia Spirometryczna 
Wyposażona jest w 2 spirometry oraz wysokiej klasy bodypletyzmograf, który jest urządzeniem służącym do oceny objętości płuc oraz oceny wymiany gazowej.
W Pracowni Spirometrycznej wykonywane są również badania dla zakładów pracy naszego miasta. 
Pracownia Bronchoskopowa
Wyposażona jest w urządzenia do endoskopowego badania układu oddechowego. Najczęściej wykorzystywana jest do diagnostyki chorób nowotworowych lub chorób infekcyjnych oraz chorób śródmiąższowych. 
Nasza Poradnia zajmuje się również diagnostyką i leczeniem gruźlicy płucnej i pozapłucnej. Mamy możliwość wykonania badań diagnostycznych  oraz wdrożenia właściwego leczenia, opieki nad pacjentem z gruźlicą. 
W przypadku pacjentów kierowanych po ciężkim przebytym Covid-19, prowadzimy obserwację w kierunku ewentualnych powikłań płucnych.
Poradnia wykonuje badania czynnościowe układu oddechowego, badania endoskopowe, nie tylko dla naszej Poradni, ale też dla innych oddziałów naszego Szpitala. Zdarza się, że badania wykonywane są również dla innych szpitali. Zabezpiecza pacjentów głównie z województwa kujawsko-pomorskiego, jak i części województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. 
Program Lekowy Leczenia Idiopatycznego Włóknienia Płuc
Jesteśmy jednym z niewielu ośrodków w Polce, który realizuje ten Program. Idiopatyczne Włóknienie Płuc to rzadka choroba śródmiąższowa, która prowadzi do zwłóknienia płuc i często niewydolności oddychania. Program realizowany jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy