23 kwietnia 2008

Pomagamy kupić nóż neurochirurgom

Media o nas

Setki osób przeżyło, uratowanych na oddziale neurochirurgii w Grudziądzu, istniejącym 10 rok!

Teraz byli pacjenci pomagają lekarzom: chcą kupić nowoczesną aparaturę dla tego oddziału.

– Dopiero gdy nagle w wypadku tracimy zdrowie a nawet grozi utrata życia widzimy, jak potrzebna jest na oddziale aparatura najnowszej generacji, dzięki której lekarze są w stanie nas uratować – mówi jeden z pacjentów, który przeszedł kilka operacji neurochirurgicznych, dzięki czemu żyje – wiemy, że grudziądzki szpital jest w budowie, oddziały się przenoszą i nie na wszystko są pieniądze. Dlatego chcemy pomóc oddziałowi szczególnemu – gdzie z urazami głowy prosto z wypadków trafiają najcięższe przypadki, gdzie operowane są m.in. kręgosłupy i guzy mózgu. Pomagamy sami sobie. Nigdy nie wiadomo, czy w ciężkim stanie nie trafi się kiedyś do szpitala…

Ten sprzęt medyczny, który neurochirurgia już ma, jest nieco wysłużony. 25 osób (byli pacjenci, ale nie tylko) zarejestrowało stowarzyszenie, założyło konto i chce na początek kupić nóż ultradźwiękowy.

Już wpłacają pieniądze
Pierwsze 10 tys. zł już jest! 25 członków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania i Rozwoju Neurochirurgii i Osób z Urazami Układu Nerwowego w Grudziądzu wpłaca składki po 100 zł. Osoby prowadzące firmy przelały na konto od kilkuset zł do 2-3 tysięcy zł. Jeden z grudziądzkich sędziów podpowiada: – Mogą na konto stowarzyszenia wpływać nawiązki zasądzone w procesach karnych.

– Odpisywać 1 proc. od podatku jeszcze nie można, aż uzyskamy status organizacji wyższej użyteczności publicznej, o co zabiegamy – tłumaczy radca prawny Anna Zubyk-Dziurzyńska, wiceprezes stowarzyszenia – a to nastąpi w 2009 roku.
Grudziądzka neurochirurgia jest wysoko notowana w rankingu ogólnopolskim. Oddział stworzył od podstaw przed 10 laty dr Adam Zaborowski, który objaśnia: – Kierowcy jeżdżą coraz szybciej. Z roku na rok przyjmujemy coraz więcej pacjentów z ciężkimi urazami głowy. Mamy niezbędny sprzęt medyczny i zaopatrzymy każdy uraz, jednak medycyna szybko idzie naprzód i musimy za nią nadążać. Przeważnie operujemy kręgosłupy. Jednak coraz częściej, już sto razy w roku, czasem dwa razy dziennie, guzy mózgu.

Nóż ultradźwiękowy kosztuje 340 tys zł. Umożliwia o wiele precyzyjniejsze operacje. Ma go już wiele szpitali. A Stowarzyszenie ma konto, na które można wpłacać pieniądze : PKO BP SA Oddział 1 w Grudziądzu nr 77 1020 5040 0000 6702 0103 5559.

autor M.Rzeszut
Gazeta Pomorska z dnia 23.04.2008

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy