Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 67

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 75

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 114
Otyłość to nie puszysty wygląd, ale ciężka i niebezpieczna choroba - Szpital Grudziądz
28 marca 2022

Otyłość to nie puszysty wygląd, ale ciężka i niebezpieczna choroba

To problem, na który uwagę zwraca dr n. med. Przemysław Wyżgowski, specjalista chirurgii ogólnej, bariatra. 

Otyłość to nie puszysty wygląd, ale ciężka i niebezpieczna choroba
To problem, na który uwagę zwraca dr n. med. Przemysław Wyżgowski, specjalista chirurgii ogólnej, bariatra. 
Polecamy artykuł na ten temat. 
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka głównie ludzi w krajach rozwiniętych oraz rozwijających się w tym również w Polsce. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w Polsce oraz Ministerstwo Zdrowia z 2019 r. nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty Polak jest otyły. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że w 2025 r. aż 30% Polaków będzie cierpiało z powodu choroby jaką jest otyłość. Niestety dotyczy to coraz częściej dzieci i młodzieży.
Nadwagę rozpoznajemy wówczas, gdy tzw. współczynnik BMI (czyli masa ciała wyrażona w kg podzielona przez wzrost wyrażony w metrach do kwadratu – kg/m2) przekracza 25, natomiast otyłość rozpoznajemy u pacjentów których BMI przekracza 30, a jeżeli przekracza 40 jest to już otyłość olbrzymia, nazywana także patologiczną. 

Dlaczego warto walczyć z otyłością?

Otyłość jest przyczyną wielu różnorodnych, często bardzo poważnych i niebezpiecznych problemów. Powoduje ona trudności w poruszaniu się i  wykonywaniu codziennych czynności życiowych.  Co gorsza jest także powodem wielu dodatkowych chorób takich jak:
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca typu 2,
  • bezdech senny,
  • nowotwory złośliwe,
  • niepłodność,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej,
  • zwyrodnienie kręgosłupa i dużych stawów i wielu innych.
Wiele z nich jest przyczyną przedwczesnej śmierci. Nie ma obecnie wątpliwości, że ludzie otyli żyją znacznie krócej niż ich nieotyli rówieśnicy. Mówiąc krótko – otyłość zabija. Samo leczenie wymienionych chorób wynikających z otyłości bez odpowiedniej redukcji masy ciała jest błędem i nie daje pożądanych rezultatów. W zależności od stopnia zaawansowania otyłości stosuje się różne metody lecznicze. W każdym przypadku podstawą jest zmiana stylu życia, ale niestety przy znacznie zaawansowanej otyłości zwykle to nie wystarcza. Udowodniono, że najlepszym sposobem leczenia otyłości olbrzymiej (BMI> 40), zwanej także otyłością patologiczną jest leczenie operacyjne. Jego zasadniczym celem jest przedłużenie życia chorych z otyłością oraz poprawa jego komfortu.
– „Dlatego chcielibyśmy Państwa poinformować o możliwości leczenia tej trudnej i coraz częstszej choroby Polek i Polaków w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.” – mówi dr n. med. Przemysław Wyżgowski.
W Oddziale Chirurgii Ogólnej i Bariatrycznej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej (4 piętro, budynek A) funkcjonuje  specjalistyczny ośrodek chirurgiczny, leczący  pacjentów z nadwagą i otyłością. 
Dzięki doświadczonemu i wysoko wykwalifikowanemu zespołowi lekarskiemu i pielęgniarskiemu, uzupełnionemu o dietetyka klinicznego, fizjoterapeutę oraz psychologa, jak i stałemu dostępowi do najnowocześniejszego sprzętu operacyjnego możemy zaproponować naszym pacjentom pełen wachlarz leczniczy. Zaczynając od metod zachowawczych, poprzez metody endoskopowe (implantacja balona żołądkowego metodą endoskopową), jak i pełen zakres operacji chirurgicznych  technikami laparoskopowymi, a więc małoinwazyjnymi. 
Leczenie otyłości to nie tylko etap szpitalny, ale również długofalowa opieka poszpitalna. Zdając sobie z tego sprawę opracowaliśmy odpowiedni system zarówno przygotowania chorych do leczenia, jak i opieki pooperacyjnej w oparciu o  utworzoną w naszym Szpitalu Poradnię Metaboliczną i Otyłości. 
Poradnia czynna jest w każdą środę w godzinach 8:00 – 14:00 i znajduje się na parterze budynku D, w kompleksie poradni specjalistycznych – gabinet nr 005. W Poradni konsultacji udziela chirurg bariatra i dietetyk kliniczny. Jednym z głównych jej celów działania jest przygotowanie do leczenia operacyjnego oraz opieka pooperacyjna wszystkich pacjentów z nadmiarem masy ciała i otyłością. 
Rejestrować można się telefonicznie pod numerem 56 641 34 25 lub osobiście w Centralnej Rejestracji przy okienku nr 8. Podstawę do zarejestrowania stanowi skierowanie od lekarza rodzinnego lub dowolnego specjalisty z rozpoznaniem otyłość (kod rozpoznania – E66).
dr n. med. Przemysław Wyżgowski, specjalista chirurgii ogólnej, bariatra

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy