21 marca 2024

Otworzyliśmy pierwszy w regionie gabinet ginekologiczny dostosowany do potrzeb kobiet z niepełnosprawnością!

Z życia szpitala

To wielkie wydarzenie w naszym Szpitalu! Dziś udało się spełnić jedno z naszych marzeń – realizację projektu przygotowywanego od wielu miesięcy, który odmieni wizyty pań z różnymi stopniami i rodzajami niepełnosprawności w naszej Poradni Ginekologiczno-Położniczej.

Oficjalnie otwarty dziś gabinet ginekologiczny dostosowany do potrzeb kobiet z niepełnosprawnością, w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna” dofinansowany został przez Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych PFRON w wysokości ponad 58 tys. zł. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł natomiast ok. 72 tys. zł.

Nowy gabinet wyposażony jest w niezbędne sprzęty i udogodnienia, takie jak:

  • specjalistyczny fotel ginekologiczny z regulacją wysokości,
  • leżankę z regulacją wysokości,
  • podnośnik mobilny,
  • zestaw do obsługi tłumacza języka migowego online,
  • pętlę indukcyjną wzmacniającą poziom słyszalności dźwięku,
  • możliwość wejścia z psem asystującym.

Obok gabinetu znajduje się toaleta w pełni dostosowana do potrzeb pań z niepełnosprawnością.

Uruchomienie gabinetu poprzedzone zostało cyklem szkoleń personelu medycznego. Dzięki niemu personel poznał indywidualne potrzeby i trudności, jakich mogą doświadczać osoby z każdego rodzaju niepełnosprawnościami (ruchową, wzroku, słuchu i mowy, intelektualną, neurologiczną, psychiczną) po to, aby w jak najbardziej dogodny dla danej grupy sposób zaopiekować się pacjentkami. Wykłady teoretyczne zostały wzbogacone o ćwiczenia pozwalające doświadczyć niepełnosprawności z wykorzystaniem m.in. opasek na oczy, słuchawek, wózków, symulatorów niedowidzenia i ograniczenia ruchowego.

Ułatwiliśmy również rejestrację do Poradni Ginekologicznej. W tej chwili oprócz rejestracji osobistej w Centralnej Rejestracji, czy telefonicznej pod nr tel. 56 641 4444, możliwa jest rejestracja mailowa na adres ginekologia@bieganski.org

Projekt „Dostępna przestrzeń publiczna” to przede wszystkim ograniczenie barier osobom z niepełnosprawnością: w życiu codziennym, przestrzeni publicznej oraz w dostępie do usług. Oprócz dostosowania gabinetu ginekologicznego obecnie możliwe jest wejście na teren Szpitala z psem przewodnikiem, a także skorzystanie z tłumacza MIGAM dodatkowo przy Centralnej Rejestracji.

Oprócz tego z Tłumacza MIGAM można skorzystać poprzez naszą nową stronę internetową https://bieganski.org/ https://tlumacz.migam.org/3GJp0Jwcv1qc0i4eaXjh. Strona została również dostosowana do osób niedowidzących, które mają możliwość zmiany kontrastu treści.

Te wszystkie udogodnienia powstały z myślą o pacjentach ze szczególnymi potrzebami. Bardzo zależało nam na Szpitalu dostępnym i przyjaznym osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

W dzisiejszym otwarciu gabinetu udział wzięli m.in. :

Wiceprezydent Grudziądza Róża Lewandowska, Koordynator ds. Dostępności w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Natalia Szczerbińska Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy , Pełnomocnik Prezydenta Grudziądza ds. Osób Niepełnosprawnych Jakub Kowalczyk, przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON): Ekspert ds. Wsparcia i Współpracy z Pracodawcami Michał Bohuszko oraz Specjalista ds. Dostępności Maciej Nienartowicz PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy