17 października 2014

Otwarcie Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii.

7 października 2014 roku została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Elektroterapii. Przecięcia wstęgi dokonali Prezydent Robert Malinowski i Kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum im. Mikołaja Kopernika profesor dr hab. Jacek Kubica.

Pracownia powstała w celu poprawy warunków wszczepień stymulatorów serca, kardiowerterów defibrylatorów serca, układów resynchronizujących pracę serca oraz wykonywania badań elektrofizjologicznych i ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca. W pracowni możliwe jest wykonywanie zabiegów w znieczuleniu miejscowym i ogólnym.

Dotychczas operacje wszczepienia stymulatorów przeprowadzane były w pracowniach angiograficznych, w których swoje badania wykonywali także kardiolodzy inwazyjni, chirurdzy naczyniowi i neurochirurdzy. W związku z tym dostęp do sal zabiegowych był ograniczony. Powodowało to zmniejszenie ilości możliwych do wykonania zabiegów w ciągu jednego dnia oraz ograniczało liczbę dni zabiegowych do dwóch w tygodniu, co z kolei skutkowało zmniejszeniem całkowitej ilości zabiegów oraz wydłużeniem czasu oczekiwania. Ograniczenie ilości dni zabiegowych było również przyczyną wydłużenia czasu hospitalizacji chorego.
Pracownia została tak zaprojektowana, a jej wyposażenie tak dobrane, aby były jak najlepiej przystosowane do wykonywania naszych zabiegów. Ergonomia sali pozwala na skrócenie wykonywanych badań. Zastosowanie rozwiązań zgodnych z najnowszymi wytycznymi zmniejsza możliwość powstania zakażeń wewnątrzszpitalnych
Centralne miejsce w pracowni zajął angiograf, którego zadaniem jest uwidocznienie położenia cewników oraz elektrod w sercu. Angiograf został w odpowiedni sposób skonfigurowany, żeby uzyskać jak najlepsze obrazy przy jak najmniejszej emisji promieniowania rentgenowskiego. Pozwala to na ograniczenie dawki promieniowania pochłanianej przez pacjentów poddanych zabiegowi i przez personel. Dawkę zmniejszają także zastosowane w pracowni osłony radiologiczne. 
W Pracowni zamontowano również zestaw do wykonywania badań elektrofizjologicznych i ablacji oraz monitorowania funkcji życiowych chorych poddanych zabiegom.
Pracownia zlokalizowana jest na drugim piętrze budynku poradni specjalistycznych. Zajmuje powierzchnię ponad 300 metrów kwadratowych. Większość prac wykonano siłami ekip remontowo-budowlanych naszego szpitala.

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy