26 stycznia 2018

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia – tego dnia w rocznicę, pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce – obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

W 1966 roku zespół I Kliniki Chorób Wewnętrznych kierowanej przez prof. Tadeusza Orłowskiego oraz I Kliniki Chirurgicznej kierowanej przez prof. Jana Nielubowicza Akademii Medycznej w Warszawie dokonał po raz pierwszy w Polsce pobrania i przeszczepu nerki od osoby zmarłej. 
Z roku na rok liczba przeszczepów rośnie. Rok 2017 przyniósł wzrost liczby zgłoszonych potencjalnych dawców oraz dawców rzeczywistych. Odnotowano również większą ilość pacjentów leczonych przeszczepami komórek krwiotwórczych.
Chcąc podkreślić tak ważne wydarzenie składamy na ręce wszystkich zaangażowanych w rozwój medycyny transplantacyjnej entuzjazmu oraz wytrwałości w dalszej pracy na rzecz wszystkich pacjentów wymagających leczenia z zastosowaniem przeszczepów. 
Pomimo zanotowanego wzrostu nadal na Krajowej Liście Oczekujących na przeszczepienie znajduje się 1746 osób. Najwięcej z nich czeka na przeszczep serca (435) nerki (1032).

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy