12 marca 2019

Nowoczesna medycyna daje nam wiele możliwości i my z nich korzystamy.

Pierwsi w Polsce wykorzystujemy skanowanie TK do planowania implantacji endoprotezy barku

Wyobraźcie sobie, że operację stawu barkowego można zaplanować w komputerze zaczynając od oceny jego budowy, poprzez zaplanowanie wielkości i funkcjonalności implantu aż do momentu zakończenia i określenia przewidywanego funkcjonowania.
Brzmi nieprawdopodobnie ?
Nowoczesna medycyna daje takie możliwości i my z nich korzystamy. Nasz Oddział Urazowo-Ortopedyczny, jako jedyny w Polsce wykorzystuje skanowanie Tomografii Komputerowej do planowania operacji wstawienia endoprotezy stawu barkowego. Jest to metoda nowatorska i jesteśmy dumni, ze nasi pacjenci mogą już w naszej lecznicy z niej korzystać.
Złamanie, zmiany zwyrodnieniowe, reumatoidalne zapalenie stawów i inne wewnętrzne uszkodzenia stawu to wskazania do zakwalifikowania na endoprotezę barku.
– Pacjent, dla którego zaplanowano operację wstawienia implantu endoprotezy barku w naszym Szpitalu na dzień przed operacją jest poddawany tomografii komputerowej, która w specjalny warstwowy sposób prześwietla dany obszar ciała. Obraz jest analizowany przez specjalistów i obrabiany w programie, który pozwala na przygotowanie się zespołu medycznego do zabiegu – jak mówi dr n. med. Andrzej Reetz, ordynator Oddziału Urazowo- Ortopedycznego. –  Pozwala to krok po kroku zaplanować wykonanie operacji.
– Wstawianie endoprotezy barku jest nadal rzadko wykonywanym zabiegiem, którym niewiele ośrodków się zajmuje. Na naszym Oddziale w 2018 roku wykonaliśmy 28 operacji bez planowania komputerowego – wprowadza nas w temat ordynator Andrzej Reetz. 
– Zwykłe zdjęcie daje tylko płaski, obraz nawet kilka projekcji nadal daje płaski obraz a program komputerowy, który potem to odtwarza w projekcji 3D daje mi obraz przestrzenny, planuje rozmiar i sposób osadzania implantu i pozwala zobaczyć warianty rozmiaru, kąta, każdy właściwie szczegół.
Jak zauważa ordynator, przy stole operacyjnym nie ma czasu na rozważanie i dyskusje, tam trzeba szybko podejmować decyzje. Wcześniejsze zaplanowanie operacji w systemie pozwala nie tylko  przygotować kilka wariantów jej przebiegu, skrócić czas jej trwania, ale również ogranicza konieczność sprowadzania dużych ilości implantów jak miało to miejsce wcześniej. – Teraz wiemy już na etapie planowania, jaki rodzaj, rozmiar implantu będzie konieczny do użycia. Takie planowanie daje możliwość jeszcze większej precyzji przy wykonywanym zabiegu.
W naszym Szpitalu tą metodę stosujemy od początku roku 2019. Zostały przygotowane oraz przeprowadzone z powodzeniem 4 operacje i kolejni pacjenci będą operowani po uprzednim planowaniu. 

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy