21 kwietnia 2022

Leczenie chorób nowotworowych w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Bariatrycznej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej

Zapraszamy do przeczytania artykułu autorstwa lek. Beaty Danielewicz, specjalisty chirurgii ogólnej i onkologicznej, w którym znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat leczenia chorób nowotworowych w naszym Szpitalu. 

    Zapraszamy do przeczytania artykułu autorstwa lek. Beaty Danielewicz, specjalisty chirurgii ogólnej i onkologicznej, w którym znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat leczenia chorób nowotworowych w naszym Szpitalu. 
Nowotwory złośliwe w Polsce, są drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną zgonów. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności z powodu raka – 228 zgonów/100 000 mieszkańców. Wcześnie rozpoznane mają szansę  być w większości skutecznie leczone. Bagatelizowanie niepokojących objawów, opóźniona diagnostyka i zwlekanie z rozpoczęciem właściwego leczenia może tę szansę zniweczyć.
Oddział Chirurgii Ogólnej i Bariatrycznej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Szpitala oferuje pacjentom z naszego miasta i regionu pełną diagnostykę i leczenie chorób onkologicznych, między innymi w ramach Karty DILO (Diagnostyka i Leczenie Onkologiczne), nazywanej często potocznie „zieloną kartą”. 
Karta DILO traktowana jest jak priorytetowe skierowanie. Osoba, która jest jej posiadaczem, ma prawo do  diagnostyki i leczenia onkologicznego na zasadzie tzw. „szybkiej ścieżki”.  Może ona być realizowana jedynie w placówkach, które podobnie jak nasz Szpital mają podpisany z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakt na pakiet onkologiczny. W Szpitalu informują pacjentów o tym fakcie, znajdujące się na drzwiach wejściowych do Szpitala i poradni, charakterystyczne oznaczenia w kolorze zielonym – z napisem ➡ SZYBKA TERAPIA ONKOLOGICZNA. Należy pamiętać, że karty DILO nie można otrzymać w prywatnych gabinetach lekarskich. Może ją wystawić jedynie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz w poradni specjalistycznej. 
W naszym Szpitalu funkcjonują 2 poradnie specjalistyczne, w których pacjenci mogą uzyskać poradę specjalisty w zakresie chirurgii onkologicznej. Jest to Poradnia Chirurgii Onkologicznej i Poradnia Chorób Piersi. W obu tych poradniach wykonuje się nie tylko szeroko pojęte postępowanie diagnostyczne, ale także ambulatoryjne zabiegi lecznicze. 
W diagnostyce nowotworów piersi wykorzystujemy m. in. biopsję mammotomiczną, wykonywaną pod kontrolą usg i mammografii. Biopsja mammotomiczna pozwala jednocześnie na usuwanie w całości niewielkich zmian, co w przypadku nowotworów łagodnych jest również zabiegiem leczniczym. 

Rejestracja do Poradni Chorób Piersi/ Poradni Chirurgii Onkologicznej
  • telefonicznie pod numerem 56 641 3432/ 56 641 3425
lub
  • osobiście w Centralnej Rejestracji w okienku nr 5/ nr 8,
na podstawie karty DILO, skierowania od lekarza rodzinnego lub lekarza poradni specjalistycznej.
W Oddziale Chirurgii Ogólnej i Bariatrycznej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej pracuje wysoko wykwalifikowany zespół składający się z lekarzy, pielęgniarek, dietetyka klinicznego, fizjoterapeuty i psychologa. Dzięki temu zapewniamy, zgodną z najnowszymi standardami i wytycznymi kompleksową opiekę chorym, wymagającym leczenia operacyjnego z powodu nowotworów złośliwych i łagodnych takich narządów jak: tarczyca, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, odbytnica, śledziona, piersi i skóra, w tym czerniak złośliwy. 
Zabiegi operacyjne wykonujemy zarówno z dostępów klasycznych jak i małoinwazyjnych. W leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego szeroko wykorzystujemy małoinwazyjny dostęp czyli laparoskopię. 
W leczeniu nowotworów piersi poza coraz rzadziej wykonywaną amputacją całej piersi oferujemy często zabiegi oszczędzające pierś, polegające na usunięciu guza nowotworowego z marginesem tkanek zdrowych i jednoczesnym wykorzystaniem technik chirurgii plastycznej, co zapewnia maksymalny efekt leczniczy i estetyczny. Do tego leczenia dostosowane są również operacje w zakresie węzłów chłonnych – od biopsji węzła wartowniczego do wycięcia regionalnych węzłów chłonnych w zależności od stopnia zaawansowania choroby i wskazań. 
W przypadku nowotworów skóry, w tym czerniaka, również wykorzystujemy biopsję tzw. węzła wartowniczego co często pozwala uniknąć rozległych, okaleczających zabiegów w obrębie układu chłonnego. 
Do każdego zabiegu operacyjnego w zakresie tarczycy wykorzystujemy system śródoperacyjnej identyfikacji nerwów krtaniowych (neuromonitoring), aby uniknąć ich uszkodzenia. 
Wykonujemy także laparoskopowe operacje łagodnych torbieli wątroby oraz w uzasadnionych przypadkach termoablację pierwotnych i przerzutowych nowotworów wątroby.  
W celu zapewnienia kompleksowej diagnostyki oraz kontynuacji leczenia po zabiegu operacyjnym ściśle współpracujemy z  Oddziałem Onkologii Klinicznej, Zakładem Radiologii Ogólnej i Diagnostyki Obrazowej, Zakładem Medycyny Nuklearnej oraz Zakładem Patomorfologii. 

lek. Beata Danielewicz, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy