22 września 2021

Kolejne szkolenie z myślą o naszych Pacjentach

Dziś w naszym Szpitalu odbyło się szkolenie z zakresu „Opieki nad dostępem do przewodu pokarmowego wraz z omówieniem możliwych powikłań”, przeprowadzone dzięki uprzejmości firmy Nestle Health Science

      Dziś w naszym Szpitalu odbyło się szkolenie z zakresu „Opieki nad dostępem do przewodu pokarmowego wraz z omówieniem możliwych powikłań”, dotyczące pielęgnacji zgłębników i PEGów u chorych żywionych tą metodą. Warsztaty poprowadziła Pani mgr Magdalena Michalska z Poradni Żywienia Dojelitowego i Pozajelitowego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. 
Szkolenie przeprowadzone zostało dzięki uprzejmości firmy Nestle Health Science (https://www.nestlehealthscience.pl).
Czym jest właściwie żywienie dojelitowe? 
Zachęcamy do zapoznania się z treścią poniżej, opracowaną przez Panią dietetyczkę kliniczną Natalię Mogiłko. 
Żywienie dojelitowe oznacza podaż białka, źródeł energii, elektrolitów, witamin, pierwiastków śladowych w postaci diety medycznej do przewodu pokarmowego w ilości pokrywającej zapotrzebowanie dobowe i dostosowanych do możliwości metabolicznych pacjenta. Podczas żywienia dojelitowego konieczna jest również dodatkowa podaż wody. 
Żywienie dojelitowe może być prowadzone drogą doustną, przez zgłębnik (sondę) albo przetokę odżywczą (np. PEG).
Aktualnie pacjent, który nie jest w stanie pokryć swojego zapotrzebowania naturalną dietą otrzymuje żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.
Są to preparaty bogate w białko, kwasy tłuszczowe, witaminy, pierwiastki śladowe, składniki immunomodulujące, które ułatwiają powrót do zdrowia.
W sytuacji, gdy chory nie może przyjmować posiłków drogą doustną można żywić go przy użyciu sondy (cienki „wężyk/rurka”) wprowadzanej przez nos do żołądka (czasem jelita) lub przez tak zwaną przetokę odżywczą.
Żywienie, o którym mowa nosi nazwę żywienia klinicznego i jest dziś dużą szansą dla chorych, którzy z różnych przyczyn nie mogą jeść w naturalny sposób.
Obecnie leczenie żywieniowe/żywienie kliniczne jest także z powodzeniem prowadzone w domu i nie wymaga hospitalizacji.
Pacjenci z tzw. sztucznym dostępem do przewodu pokarmowego to nie tylko osoby leżące, ale często także ludzie aktywni w życiu rodzinnym i towarzyskim.

Źródło:
▪️ Standardy żywienia dojelitowego i pozajelitowego, POLSPEN, Kraków 2019
Żywienie kliniczne zarówno doustnie przy użyciu żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, jak i diet medycznych przez sztuczny dostęp jest stosowane w naszym Szpitalu, jako integralna część terapii.

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy