Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 67

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 75

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 114
Kardiolodzy pierwszy raz w Grudziądzu przeprowadzili zabieg rotablacji - Szpital Grudziądz
4 sierpnia 2017

Kardiolodzy pierwszy raz w Grudziądzu przeprowadzili zabieg rotablacji

Udrożnili, a właściwie dosłownie przewiercili diamentowym wiertłem tętnice wieńcowe pacjenta. – Zamierzamy wykonywać kilkadziesiąt takich operacji rocznie – mówi specjalista kardiolog Piotr Danielewicz.

Angioplastykę tętnicy wieńcowej z wykorzystaniem zabiegu aterektomii rotacyjnej, potocznie zwanym rotablacją, stosuje się w trudnych przypadkach pacjentów, w których zawodzą inne metody udrożnienia naczyń krwionośnych. Obecnie metoda ta, po długim okresie zastoju, przeżywa renesans w medycynie.
– Od kilku lat ponownie wykonuje się ją w Polsce, a my zdecydowaliśmy się zastosować ją pierwszy raz w naszym szpitalu – mówi Piotr Danielewicz, specjalista kardiolog, kierownik Pracowni Hemodynamicznej, który przeprowadził zabieg.
W uproszczeniu zabieg rotablacji polega na dosłownym przewierceniu się specjalistycznym diamentowym i miniaturowym wiertełkiem przez zmiany miażdżycowe.
– Wiertło nawierca blaszkę miażdżycową ułatwiając dostęp kolejnym urządzeniom balonom, stentom, które pozwalają poszerzyć ją i udrożnić. Kaliber wiertła to zaledwie 1 do 2 mm. Przechodzi przez tętnice o niewiele większej średnicy. Obraca się z prędkością 140, 160 tys. obrotów na minutę – tłumaczy Piotr Danielewicz.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Wiertło wprowadzane jest przez pachwinę do organizmu i wędruje naczyniami krwionośnymi do zapchanego miejsca. Pacjenci są świadomi tego co się dzieje na stole operacyjnym, mogą nawet podglądać na żywo operację na monitorach.
Zabiegi te oczywiście ratują życie – bez rotablacji prawdopodobnie nie udałoby się udrożnić tętnic w przypadku niektórych pacjentów, a to w przyszłości skończyłoby się zawałem.

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy