30 grudnia 2008

Jest szpital, potrzeba sprzętu

Media o nas

Budowa szpitala w Węgrowie zakończona. W ciągu miesiąca ogłoszony zostanie przetarg na wyposażenie. Chociaż w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym, jak sama nazwa wskazuje, leczą się nie tylko mieszkańcy Grudziądza, to właśnie oni poniosą koszt jego wyposażenia.

Przypomnijmy, że budowa szpitala w Węgrowie rozpoczęła się w maju 1983 roku. Inwestycję udało się dokończyć po 25 latach, dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa. W ubiegłym roku grudziądzki samorząd otrzymał 24 mln zł, a w tym roku 47 mln. Budowę zakończono w połowie grudnia, teraz trwają procedury odbiorcze. Okazuje się jednak, że zabrakło 8 mln zł na budowę lądowiska i zewnętrznych parkingów.

– Kosztorysy budowy szpitala pochodzą z grudnia 2006 roku – wyjaśnia Robert Malinowski, prezydent Grudziądza. – Od tamtej pory ceny towarów i usług budowlanych znacznie wzrosły. Oba wspomniane zadania zostały wyłączone z budowy szpitala i zostaną zrealizowane w odrębnym trybie. O środki staramy się w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i w Urzędzie Marszałkowskim.

Chociaż obiekt w Węgrowie lada dzień zostanie oddany do użytku, na przeniesienie szpitala trzeba poczekać kilka miesięcy. Konieczne jest wcześniejsze wyposażenie oddziałów.

– W styczniu zostanie ogłoszony przetarg na wyposażenie szpitala – tłumaczy Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu. – Powinien on być rozwiązany do końca marca. Jeżeli nie będzie protestów ani arbitrażu, szpital zostanie wyposażony na przełomie maja i czerwca.

Jako ostatnie przeniesione zostaną oddziały: pulmonologiczny, psychiatryczny, patomorfologiczny, a także apteka i administracja. Koszt wyposażenia obiektów w Węgrowie to prawie 50 mln zł. Grudziądzki samorząd spłacać go będzie w sześciu rocznych ratach.

Chociaż w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym nie leczą się wyłącznie mieszkańcy Grudziądza, ale także sąsiednich gmin, ich samorządy nie uczestniczą w kosztach budowy i wyposażenia szpitala. Tłumaczą się, że nie pozwalają im na to ograniczone finanse.

– Prowadzimy oszczędną gospodarkę środkami. Trzy razy oglądamy każdą złotówkę, zanim raz ją wydamy – przyznaje Jan Tesmer, wójt gminy Grudziądz. – Nie możemy pozwolić sobie na tak olbrzymie wydatki. Zwłaszcza, że grudziądzki szpital nie jest jedynym, w którym leczą się mieszkańcy gminy.

Wstępnie rada gminy Grudziądz zabezpieczyła jednak na dofinansowanie szpitalnej inwestycji 30 tys. zł. O konkretach na razie nic nie wiadomo. Podobnie jak w przypadku innych gmin, które obecnie nie są w stanie współfinansować wyposażenia grudziądzkiego szpitala.

– Podejdziemy do tego tematu w 2010 roku – zapowiada Krzysztof Chodubski, burmistrz Radzynia Chełmińskiego.

Nowości z dnia 30 Grudnia 2008
autor: Marcin Dutkowski
fot. archiwum

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy