Zamknięcie PFO

Zamknięcie ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej

Co to jest przetrwały otwór owalny, tzw. PFO?

Przetrwały otwór owalny  (ang. Patent Foramen Ovale – PFO ) jest to rodzaj wrodzonej wady serca polegającej na otworze w środku serca.W normalnych warunkach, u noworodków otwór między prawym a lewym przedsionkiem, zwany otworem przedsionkowym, zamyka się w ciągu kilku miesięcy po urodzeniu. Jednak u niektórych osób otwór ten może pozostać częściowo otwarty, co nazywane jest PFO.

Obrazowo można powiedzieć, że PFO stanowi rodzaj kanału (połączenia) pomiędzy lewą i prawą częścią serca.

Czy PFO jest niebezpieczne?

U większości ludzi z PFO nie występują żadne objawy ani problemy zdrowotne i wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że mają tę wadę. Jednak czasami PFO może być związane z niektórymi problemami zdrowotnymi, zwłaszcza związanymi z przepływem krwi przez serce.

PFO może być związane z ryzykiem wystąpienia udarów. Ponieważ krew z prawego przedsionka może przechodzić przez otwór przedsionkowy do lewego przedsionka, istnieje możliwość, że skrzep krwi zatka tętnicę mózgową, co prowadzi do udaru. Dlatego u niektórych pacjentów z udarem mózgu, szczególnie u młodych osób, lekarze mogą zlecić badania w celu sprawdzenia obecności PFO.

Jak można leczyć PFO?

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy PFO jest związane z udarami, lekarze mogą zalecić zamknięcie otworu przedsionkowego za pomocą przezskórnego zabiegu. Decyzja o leczeniu PFO zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, historia udarów i ogólny stan zdrowia. Należy pamiętać, że ostateczną kwalifikację do zabiegu PFO podejmuje konsylium lekarskie złożone z wielodyscyplinarnego zespołu.

Na czym polega zabieg zamknięcia PFO ?

Podczas procedury zamknięcia PFO polega na wprowadzeniu do serca specjalnej zapinki, której celem jest zamknięcie dziury w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Uniemożliwia to mieszanie się krwi pomiędzy lewą i prawą częścią serca.

Technicznie zabieg PFO polega na nakłuciu lewej pachwiny przez którą wprowadzany jest cewnik naczyniowy (elastyczna, cienka rurka wielkości około 5-6 mm), który umieszczany jest w wewnątrz serca, a dokładniej w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Następnie poprzez cewnik wprowadza się urządzenie ( zwane ,,zapinką” lub ,,okluderem”), które zamyka ubytek w sercu.

Jakie są korzyści zabiegu zamknięciu PFO?

U pacjentów po zabiegu PFO zamknięta jest nieprawidłowa komunikacja pomiędzy lewą a prawą częścią serca. Dzięki temu krew nie miesza się w sercu, przez co zmniejszone jest ryzyko powstania udaru mózgu.

Jak wygląda zabieg zamknięcia PFO na Oddziale Kardiochirurgicznym RSS w Grudziądzu?

Kardiochirurg udziela szczegółowych instrukcji dotyczących operacji. W dniu zabiegu pacjent nie może nić jeść ani pić. Przed zabiegiem umieszczony jest wenflon na przedramieniu lub dłoni prze który będą podawane leki podczas operacji. Następnie pacjent oczekuje na zabieg.

Po wprowadzeniu pacjenta na salę operacyjną lekarz anestezjolog podaje niezbędne leki niezbędne podczas zabiegu. Podawane są również leki uspokajające, aby zmniejszyć stres związany z operacją.

Po przygotowaniu pacjenta kardiochirurg wprowadza cewnik do naczynia krwionośnego poprzez pachwinę. Następnie cewnik kierowany jest w miejscu ubytku przegrody międzyprzedsionkowej, z wykorzystaniem promieni rentgenowskich oraz innych narzędzi obrazujących. Następnie umieszczana jest zatyczka, która zamyka ubytek.

Co dzieje się z po zabiegu zamknięcia PFO?

Bezpośrednio po pacjent zabiegu przekazywany jest na Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiochirurgicznego, gdzie jego parametry życiowe są uważnie monitorowane. Czas pobytu na Oddziale oraz w szpitalu zależy od wielu czynników. Niektórzy pacjenci mogą wrócić do domu już następnego dnia.

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy