Tętniak aorty piersiowej

Leczenie tętniaka aorty piersiowej

Co to jest tętniak aorty piersiowej?

Tętniak aorty piersiowej to rodzaj poszerzenia lub wypuklenia ściany aorty, głównej tętnicy, która dostarcza krew do różnych części ciała. Tętniaki aorty mogą występować w różnych miejscach. Tętniak aorty piersiowej dotyczy obszaru aorty znajdującej się w klatce piersiowej. Tętniaki mogą być spowodowane osłabieniem ściany aorty, co prowadzi do wypuklenia się jej ściany w postaci worka lub balona.

Czy tętniak aorty piersiowej daje objawy?

Tętniaki aorty piersiowej mogą być bezobjawowe, ale jeśli osiągną większy rozmiar lub wystąpią powikłania, takie jak pęknięcie, mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Objawy mogą obejmować ból w klatce piersiowej, dysfunkcję serca, problemy z oddychaniem, ból pleców czy problemy z przełykaniem.

Jak leczy się tętniaka aorty piersiowej?

Ważne jest, aby tętniaki aorty były monitorowane i leczone, ponieważ istnieje ryzyko powikłań, które mogą zagrażać życiu. Leczenie może obejmować kontrolowanie ciśnienia krwi, leki przeciwpłytkowe, a w przypadku dużych lub postępujących tętniaków, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Obecnie złotym standardem w leczeniu tętniaków aorty piersiowej jest implantacja stengraftu aortalnego.

 Co to jest stengraft?

Stentgraft to rodzaj protezy naczyniowej, który  pozwala unikać otwartej operacji na aorcie (otwartej chirurgii aortalnej).

Stentgraft składa się z metalowego rusztowania (stentu) pokrytego specjalnym materiałem (graftem). Stentgraft jest wprowadzany do organizmu za pomocą cienkiej rurki (cewnika) przez naczynia krwionośne, zazwyczaj przez naczynie udowe. Po dotarciu na miejsce, stentgraft jest rozszerzany, aby przylegał do ściany aorty, pokrywając i osłaniając obszar poszerzenia naczynia, czyli tętniaka.

Zastosowanie stentgraftów pozwala na minimalizację ryzyka związanego z otwartą chirurgią oraz skraca czas rekonwalescencji.

Jednak, nie wszystkie przypadki tętniaków aorty piersiowej są odpowiednie do leczenia stentgraftami, a decyzję o rodzaju interwencji chirurgicznej podejmuje zespół lekarski na podstawie indywidualnych cech pacjenta i charakterystyki tętniaka.

Jak wygląda zabieg wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków aorty piersiowej zstępującej w Oddziale Kardiochirurgicznym RSS w Grudziądzu?

Kardiochirurg udziela szczegółowych instrukcji dotyczących operacji. W dniu zabiegu pacjent nie może nić jeść ani pić. Przed zabiegiem umieszczony jest wenflon na przedramieniu lub dłoni prze który będą podawane leki podczas operacji. Następnie pacjent oczekuje na zabieg.

Po wprowadzeniu pacjenta na salę operacyjną lekarz anestezjolog podaje leki niezbędne podczas zabiegu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym co powoduje, że pacjent nic odczuwa bólu podczas zabiegu.

Po przygotowaniu pacjenta kardiochirurg wprowadza cewnik do naczynia krwionośnego poprzez pachwinę. Następnie cewnik jest prowadzony wzdłuż aorty z wykorzystaniem promieni rentgenowskich oraz innych narzędzi obrazujących. Następnie wprowadza się zwinięty stengraft. Następnie stengraft jest umieszczany w miejscu poszerzonego lub pękniętego tętniaka po czym zostaje uwalniany przez lekarza. Implantowany stengraft szczelnie przylega do ściany zdrowej aorty tworząc nowy kanał, którym popłynie krew.  Zabezpiecza chorego przed dalszą progresją choroby. 

Co dzieje się z po zabiegu leczenia tętniaka aorty piersiowej sposobem wewnątrznaczyniowym?

Bezpośrednio po zabiegu pacjent przekazywany jest na Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiochirurgicznego, gdzie jego parametry życiowe są uważnie monitorowane. Czas pobytu na Oddziale oraz w szpitalu zależy od wielu czynników. Niektórzy pacjenci mogą wrócić do domu już następnego dnia.

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy