TAVI

Co to jest zabieg TAVI (przezskórna implantacja zastawki aortalnej)?

Zabieg TAVI to procedura, która poprawia przepływ krwi w sercu poprzez zastąpienie chorej zastawki aortalnej. Wielu pacjentów doświadcza poprawy jakości życia po wykonaniu zabiegu TAVI, a ich objawy, takie jak ból w klatce piersiowej czy duszności, ulegają poprawie. Większość osób może wrócić do normalnego życia w ciągu kilku tygodni po zabiegu.

Czego dowiedzą się Państwo z tej strony?

Jeśli twój lekarz poinformował Ciebie lub Twojego bliskiego, że konieczna jest implantacja zastawki aortalnej przezskórna (TAVI), być może zastanawiasz się, na czym polega procedura TAVI, jak długo trwa TAVI, jaka jest skuteczność procedury TAVI, lub jaki będzie proces rekonwalescencji po zabiegu TAVI.

Na tej stronie nasi zaufani specjaliści dostarczają informacji opartej na dowodach naukowych i odpowiadają na najczęstsze pytania dotyczące procedur serca związanych z TAVI wykonywanych w Oddziale Kardiochirurgii Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

Na czym polega zwężenie zastawki aortalnej?

Zastawka aortalna znajduje się pomiędzy sercem a aortą, czyli największym naczyniem krwionośnym. Zadaniem aorty jest rozprowadzenie krwi z serca do całego organizmu. Zastawka aortalna reguluje przepływ krwi pomiędzy sercem a aortą

Zwężenie zastawki aortalnej (zwana inaczej stenozą aortalną) polega na zmniejszeniu otworu zastawki, co utrudnia wypływ krwi z serca. Zwężona zastawka aortalna zwiększa pracę serca, które musi przepompować całą krew przez wąski otwór.

Jakie są objawy zwężenia zastawki aortalnej?

 • Duszność
 • Ból w klatce piersiowej
 • Zmęczenie
 • Zawroty głowy
 • Zasłabnięcia

Jakie są główne przyczyny zwężenia zastawki aortalnej?

Najczęstszą przyczyną stenozy aortalnej jest wiek pacjenta i proces starzenia się organizmu. Wraz z upływem lat dochodzi do procesu wapnienia zastawki aortalnej. Zastawka staje się sztywna a jej powierzchnia się zmniejsza co utrudnia pracę serca.

Jak skutecznie leczyć zwężenie zastawki aortalnej?

Jedyną skuteczną metodą leczenia ciężkiego zwężenia zastawki aortalnej jest leczenie chirurgiczne lub zabieg TAVI, czyli przezskórna wymiana zastawki aortalnej.

Na czym polega zabieg TAVI?

Technicznie zabieg TAVI polega na nakłuciu tętnicy pachwinowej przez którą wprowadzany jest cewnik naczyniowy (elastyczna, cienka rurka wielkości około 5-6 mm). Cewnik umieszczany jest w miejscu zastawki aortalnej. Następnie wprowadza się zwiniętą zastawkę, którą umieszcza się w miejscu chorej zastawki pacjenta.

Czym różni się zabieg TAVI od chirurgicznej wymiany zastawki aortalnej?

Zabieg TAVI polega na wprowadzeniu do serca nowej zastawki aortalnej, bez otwierania klatki piersiowej oraz stosowania krążenia pozaustrojowego. Zabieg TAVI zazwyczaj trwa około 45-60 minut. Dodatkowo, podczas zabiegu pacjent nie jest usypiany, tylko znieczulany miejscowo. Powoduje to, że zespół operacyjny jest w kontakcie z pacjentem podczas trwania zabiegu.

Jakie są korzyści zabiegu TAVI?

Zabieg TAVI niesie ze sobą liczne korzyści. Jest on mniej inwazyjny, co minimalizuje obciążenie dla pacjenta. Po tradycyjnej operacji kardiochirurgicznej, pełne zrośnięcie mostka zajmuje kilka miesięcy, podczas których pacjent musi przestrzegać wielu ograniczeń. W przypadku TAVI powrót do normalnej aktywności jest znacznie szybszy. Możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym dodatkowo skraca czas operacji oraz czas pobytu w szpitalu. Co więcej, dla niektórych pacjentów TAVI stanowi jedyną szansę leczenia stenozy aortalnej.

Którzy pacjenci kwalifikują się do zabiegu TAVI?

 • Osoby w podeszłym wieku:

Pacjenci w starszym wieku, dla których tradycyjna operacja na otwartym sercu może być zbyt obciążająca.

 • Osoby o podwyższonym ryzyku chirurgicznym:

Pacjenci, u których istnieje wysokie ryzyko powikłań związanych z tradycyjną chirurgią serca.

 • Osoby z współistniejącymi chorobami

Pacjenci z dodatkowymi schorzeniami, które zwiększają ryzyko opercji

 • Osoby po przebytej operacji kardiochirurgicznej

Pacjenci którzy w przeszłości mieli operację kardiochirurgiczną jak np. bypassy lub chirurgiczna wymiana zastawki aortalnej.

 • Osoby w złym stanie ogólnym

Pacjenci, którzy ze względu na ogólny stan zdrowia nie są odpowiednimi kandydatami do operacji kardiochirurgicznej

 • Osoby, które wymagają szybszej rekonwalescencji

Pacjenci, którzy wymagają przyspieszonego powrotu do aktywności i krótszej rekonwalescencji np. chorzy onkologiczni

Należy jednak pamiętać, że u każdego pacjenta decyzja o możliwości wykonania zabiegu TAVI jest podejmowana indywidualnie przez zespół lekarzy kwalifikujących pacjenta do zabiegu.

Kto w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu wykonuje zabiegi TAVI?

W naszym szpitalu zabieg TAVI jest standardową procedurą, która wykonywana jest na jednej z najnowocześniejszych sal operacyjnych w Polsce. Aby naszym pacjentom zapewnić jak najwyższe bezpieczeństwo oraz komfort nad całą procedurą czuwa doświadczony zespół złożony z kardiochirurga, kardiologa, anestezjologa oraz echokardiografisty.

Gdzie odbywają się kwalifikacje do zabiegu TAVI?

Kwalifikacje do zabiegu TAVI odbywają się w każdy czwartek w godzinach od 9.00 do 11.00 w Poradni Kardiochirurgicznej Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

Podczas wizyty w poradni lekarz kardiochirurg po zbadaniu Pacjenta zapozna się z jego wynikami badań. Po analizie dokumentacji medycznej, lekarz jeszcze raz omówi z pacjentem zabieg oraz odpowie na wszelkie pytania oraz ustali wstępny termin przyjęcia na Oddział Kardiochirurgiczny.

Jak wygląda przyjęcie na Oddział Kardiochirurgiczny?

O przyjęciu na Oddział Kardiochirurgii pacjenci są informowani telefoniczne, zazwyczaj około dwóch tygodni przed planowanym zabiegiem TAVI.

Po przyjęciu na Oddział lekarz prowadzący zleca niezbędne badania laboratoryjne. Dodatkowo, u części pacjentów, którzy wcześniej nie mieli wykonanych badań obrazowych, wykonywane jest badanie tomografii komputerowej. Badanie to jest niezbędne w prawidłowym zaplanowaniu procedury.

Po uzyskaniu wszystkich wyników badań ustalany jest ostateczny dzień operacji.

W dniu przedoperacyjnym odbywa się dodatkowo wizyta anestezjologiczna, podczas której lekarz omawia z Pacjentem ryzyko związane ze znieczuleniem oraz jego zakres. W dzień przed operacją personel medyczny przygotowuje Pacjenta.

Jak wygląda dzień zabiegu TAVI?

W dniu zabiegu TAVI pacjent nie może nić jeść ani pić. Przed zabiegiem umieszczony jest wenflon na przedramieniu lub dłoni prze który będą podawane leki podczas operacji. Następnie pacjent oczekuje na zabieg.

Po wprowadzeniu pacjenta na salę operacyjną lekarz anestezjolog podaje niezbędne leki niezbędne podczas zabiegu. Podawane są również leki uspokajające, aby zmniejszyć stres związany z operacją TAVI.

Podczas zabiegu TAVI, kardiochirurg zastępuję chorą zastawkę pacjenta protezą biologiczną, która w sposób mechaniczny jest skręcana, aby mogła być wprowadzona do serca bez jego otwierania.

Podczas zabiegu TAVI kardiochirurg wykorzystuje małe nacięcia chirurgiczne i elastyczną, pustą rurkę zwana cewnikiem, aby dotrzeć do serca. Cewnik wprowadzany jest do naczynia krwionośnego, zazwyczaj w okolicy pachwiny (mogą być stosowane również inne dostępy, w zależności od anatomii oraz chorób towarzyszących pacjenta). Następnie lekarz kieruje cewnik do miejsca zastawki aortalnej w sercu, korzystając z promieni rentgenowskich lub innych narzędzi obrazujących. Następnie proteza biologiczna jest rozkręcana i zastępuje chorą zastawkę pacjenta. Po upewnieniu się, że nowa zastawka jest trwale umieszczona w ujściu aortalnym, cewnik jest usuwany. Następuje koniec procedury.

Podczas TAVI zespół złożony z kardiochirurga, kardiologa, anestezjologa, pielęgniarki anestezjologicznej, pielęgniarek operacyjnych oraz technika radiologii uważnie monitoruje stan pacjenta kontrolując jego ciśnienie krwi, czynność serca, oddech oraz przepływ mózgowy.

Co dzieje się z po zabiegu TAVI?

Bezpośrednio Pacjent po zabiegu przekazywany jest na Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiochirurgicznego, gdzie jego parametry życiowe są uważnie monitorowane. Czas pobytu na Oddziale oraz w szpitalu po zabiegu TAVI zależy od wielu czynników. Niektórzy pacjenci po TAVI mogą wrócić do domu już następnego dnia.

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy