RAT AVR

Operacje Zastawki Aortalnej Poprzez Minitorakotomię Prawostronną (tzw. RAT AVR lub MiniAVR)

Czym są choroby zastawki aortalnej?

Zastawka aortalna to jedna z czterech zastawek kontrolujących przepływ krwi w sercu. Oddziela ona dolną komorę serca (lewą komora) i główną tętnicę ciała (aortę). Podczas skurczu serca zastawka aortalna otwiera się, umożliwiając przepływ krwi z lewej komory do aorty. Podczas rozkurczu serca zastawka aortalna zamyka się, zapobiegając cofaniu się krwi.

Chora lub uszkodzona zastawka aortalna może zakłócać przepływ krwi i zmuszać serce do większego wysiłku.

Naprawa zastawki aortalnej lub wymiana zastawki aortalnej może poprawić przepływ krwi, zmniejszyć objawy niewydolności serca i przedłużyć życie.

Należy pamiętać, że jedyną skuteczną metodą leczenia wady zastawki aortalnej jest leczenie interwencyjne.

Jakie są objawy wady zastawki aortalnej?

  • Duszność
  • Ból w klatce piersiowej
  • Zmęczenie
  • Zawroty głowy
  • Zasłabnięcia

Jakie są najczęstsze choroby zastawki aortalnej?

1. Zwężenie zastawki aortalnej (tzw. stenoza aortalna):

Zastawka aortalna jest zwężona lub zablokowana, co utrudnia jej prawidłowe otwieranie się. Serce musi pracować ciężej, aby pompować krew do aorty przez wąską szczelinę. Najczęściej stenoza aortalna wynika z procesu starzenia się organizmu oraz odkładaniu się wapnia na płatkach i pierścieniu zastawki aortalnej.

2. Niedomykalność zastawki aortalnej (regurgitacja aortalna):

W wyniku niedomykalności zastawki aortalnej krew cofa się z aorty do głównej komory serca (lewej komory). Powoduje to przeciążenie serca oraz zmniejszenie objętości krwi, która powinna krążyć w układzie krwionośnym.

3. Inne problemy zastawki aortalnej obecne od urodzenia (wrodzone wady serca):

Zastawka dwupłatkowa występuje u około 2-4% populacji i jest najczęstszą wrodzoną wadą serca. W budowie anatomicznej zastawki aortalnej zamiast trzech płatków występują dwa płatki. Powoduje to, że u pacjentów z zastawką dwupłatkową dochodzi do przyśpieszonego procesu wapnienia zastawki, przez co objawy choroby występują wcześniej.

Wrodzone wady zastawkowe mogą również powodować, że zastawka będzie niewłaściwego rozmiaru lub kształtu.

Jak leczymy wadę zastawki aortalnej na Oddziale Kardiochirurgicznym RSS w Grudziądzu?

Zawansowaną wadę zastawki aortalnej leczy się interwencyjnie: w sposób chirurgiczny poprzez wymianę chorej zastawki lub poprzez wewnątrznaczyniową implantację zastawki aortalnej tzw. TAVI (więcej o zabiegach TAVI możecie państwo przeczytać tutaj).

W przypadku gdy chorzy kwalifikowani są do chirurgicznej wymiany zastawki aortalnej preferowaną metodą leczenia w Naszym Oddziale Kardiochirurgicznym jest operacja małoinwazyjna poprzez minitorakotomię prawostronną.

Na czym polega zabieg wymiany zastawki aortalnej poprzez minitorakotomię prawostronną?

Operacje Zastawki Aortalnej Poprzez Minitorakotomię Prawostronną (tzw. RAT AVR lub MiniAVR) jest zabiegiem małoinwazyjnym, w którym chirurg uzyskuje dostęp do klatki piersiowej przez niewielkie nacięcie po prawej stronie klatki piersiowej wzdłuż linii żeber.

Zaletą zabiegów RAT AVR w porównaniu do zabiegów z pełnym otwarciem klatki piersiowej ( tzw. sternotomii) to:

  • Szybsze gojenie i krótszy czas rekonwalescencji.
  • Mniejszy ból i mniejsze uzależnienie od leków przeciwbólowych.
  • Mniejsze ryzyko infekcji lub utraty krwi.
  • Mniejsze blizny.
  • Krótsze pobyt w szpitalu.

Niestety nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do małoinwazyjnego leczenia zastawki aortalnej. Należy pamiętać, że ostateczną decyzję co do metody leczenia podejmuje kardiochirurg po szczegółowym omówieniu zabiegu z pacjentem.

Jak wygląda zabieg małoinwazyjnej operacji zastawki aortalnej?

Kardiochirurg udziela szczegółowych instrukcji dotyczących operacji. Przed planowanym zabiegiem wymagane jest wykonanie dodatkowych badań takich jak echokardiografia, aby dokładnie ocenić pracę zastawek. Dodatkowo wymagane jest wykonanie koronarografii serca.

W dniu zabiegu pacjent nie może nić jeść ani pić. Przed zabiegiem umieszczony jest wenflon na przedramieniu lub dłoni przez który będą podawane leki podczas operacji. Następnie pacjent oczekuje na zabieg.

Po wprowadzeniu pacjenta na salę operacyjną lekarz anestezjolog podaje niezbędne leki niezbędne podczas zabiegu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym co powoduje, że pacjent nic odczuwa żadnego bólu podczas zabiegu.

Po przygotowaniu pacjenta kardiochirurg wykonuje małoinwazyjną wymianę zastawki aortalnej. Operacja polega ona na wykonaniu  5 cm nacięcia w II przestrzeni międzyżebrowej aby uzyskać dostęp do zastawki aortalnej. Dodatkowo, wykonanie tego typu zabiegu wymaga podłączenia pacjenta do specjalnej maszyny, tzw. krążenia pozaustrojowego. Celem tego urządzenia jest zapewnienie przepływu krwi w układzie krwionośnym, w trakcie gdy serce pacjenta nie pracuje. Podczas zabiegu kardiochirurg wycina chorą zastawkę aortalną a w jej miejsce implantuje nową protezę. 

Co dzieje się z po zabiegu małoinwazyjnej operacji zastawki aortalnej?

Bezpośrednio po zabiegu pacjent jest przekazywany na Oddziała Kardioanestezjologii, gdzie będzie przebywał od jednego do kilku dni.  Po zabiegu  tymczasowo umieszczane są dreny w klatce piersiowej, aby zapobiec gromadzeniu się płynu wokół serca.

 Następnie pacjent jest przekazywany na Oddział Kardiochirurgii, gdzie kontynuowany jest proces rekonwalescencji przez kolejnych dni. W tym czasie zespół medyczny składający się z kardiochirurga, kardiologa, pielęgniarek kardiochirurgicznych oraz rehabilitantów monitoruje stan pacjenta, zapewnia odpowiednią opiekę i udziela niezbędnych informacji dotyczących rekonwalescencji i dalszej opieki po operacji.  Liczba dni spędzonych w szpitalu zależy od wielu czynników, między innymi od ogólnego stanu zdrowia i zakresu operacji. 

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy