MniMVP

Operacje Zastawki Mitralnej poprzez Minitorakotomię lewostronną (tzw. MniMVP)

Na czym polega choroba zastawki mitralnej?

Zastawka mitralna to jedna z czterech zastawek serca, pełniących kluczową rolę w regulowaniu przepływu krwi. Znajduje się między lewym przedsionkiem a lewą komorą serca. Zastawki te działają jak bramki, otwierając się i zamykając, kontrolując przepływ krwi w jednym kierunku. W przypadku zastawki mitralnej, główną funkcją jest regulacja przepływu krwi z lewego przedsionka do lewej komory.

Niedomykalność zastawki mitralnej to stan, w którym zastawka mitralna nie zamyka się prawidłowo podczas skurczu serca. W wyniku tej wady, krew cofa się z lewej komory do lewego przedsionka. Jest to spowodowane niepełnym zamknięciem płatków zastawki mitralnej, co powoduje wsteczny przepływ krwi i obciążenie serca co prowadzi do jego niewydolności.

Zawansowane choroby zastawki mitralnej są leczone operacyjne.

Jakie są objawy niedomykalności zastawki mitralnej?

  • Duszność
  • Ból w klatce piersiowej
  • Uczucie kołatania serca
  • Zmęczenie
  • Zawroty głowy
  • Zasłabnięcia

Jak leczymy wady zastawki mitralnej na Oddziale Kardiochirurgicznym RSS w Grudziądzu?

Preferowaną metodą leczenia w Naszym Oddziale Kardiochirurgicznym jest operacja małoinwazyjna zastawki mitralnej poprzez minitorakotomię prawostronną. W Naszym Oddziale w pierwszej kolejności kardiochirurg stara się naprawić zastawkę mitralną, bez jej usuwania. W przypadku gdy jest to technicznie niemożliwe lub gdy efekt naprawy zastawki jest niezadowalający, kardiochirurg zastępuje własną zastawkę sztuczną, wykonaną z materiału mechanicznego lub z tkanki pochodzącej od świni lub krowy.

Na czym polega zabieg naprawy zastawki mitralnej poprzez minitorakotomię prawostronną?

Operacja Naprawy Zastawki Mitralnje Poprzez Minitorakotomię Prawostronną (tzw. Mini MVP) jest zabiegiem małoinwazyjnym, w którym chirurg uzyskuje dostęp do klatki piersiowej przez niewielkie nacięcie po prawej stronie klatki piersiowej wzdłuż przebiegu żeber.

Zaletą zabiegów Mini MVP w porównaniu do zabiegów z pełnym otwarciem klatki piersiowej ( tzw. sternotomia) to:

  • Szybsze gojenie i krótszy czas rekonwalescencji.
  • Mniejszy ból i mniejsze uzależnienie od leków przeciwbólowych.
  • Mniejsze ryzyko infekcji lub utraty krwi.
  • Mniejsze blizny.
  • Krótsze pobyt w szpitalu.

Niestety nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do małoinwazyjnego leczenia zastawki mitralnej. Należy pamiętać, że ostateczną decyzję co do metody leczenia podejmuje kardiochirurg po szczegółowym omówieniu zabiegu z pacjentem.

Jak wygląda zabieg małoinwazyjnej operacji zastawki mitralnej?

Kardiochirurg udziela szczegółowych instrukcji dotyczących operacji. Przed planowanym zabiegiem wymagane jest wykonanie dodatkowych badań takich jak echokardiografia, aby dokładnie ocenić pracę zastawek. Dodatkowo wymagane jest wykonanie badania koronarografii serca.

W dniu zabiegu pacjent nie może nić jeść ani pić. Przed zabiegiem umieszczony jest wenflon na przedramieniu lub dłoni prze który będą podawane leki podczas operacji. Następnie pacjent oczekuje na zabieg.

Po wprowadzeniu pacjenta na salę operacyjną lekarz anestezjolog podaje niezbędne leki niezbędne podczas zabiegu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym co powoduje, że pacjent nic odczuwa żadnego bólu podczas zabiegu.

Po przygotowaniu pacjenta kardiochirurg wykonuje operację małoinwazyjną naprawy zastawki mitralnej. Polega ona na wykonaniu  5 cm nacięcia po prawej stronie klatki piersiowej. Dodatkowo, wykonanie tego typu zabiegu wymaga podłączenia pacjenta do specjalnej maszyny, tzw. krążenia pozaustrojowego. Celem tego urządzenia jest zapewnienie przepływu krwi w układzie krwionośnym, w trakcie gdy serce pacjenta nie pracuje. 

Co dzieje się z po zabiegu małoinwazyjnej operacji zastawki mitralnej?

Bezpośrednio po zabiegu pacjent jest przekazywany na Oddziała Kardioanestezjologii, gdzie będzie przebywał od jednego do kilku dni.  Po zabiegu  tymczasowo umieszczane są dreny w klatce piersiowej, aby zapobiec gromadzeniu się płynu wokół serca.

 Następnie pacjent jest przekazywany na Oddział Kardiochirurgii, gdzie kontynuowany jest proces rekonwalescencji przez kolejnych dni. W tym czasie zespół medyczny składający się z kardiochirurga, kardiologa, pielęgniarek kardiochirurgicznych oraz rehabilitantów monitoruje stan pacjenta, zapewnia odpowiednią opiekę i udziela niezbędnych informacji dotyczących rekonwalescencji i dalszej opieki po operacji. Liczba dni spędzonych w szpitalu zależy od wielu czynników, między innymi od ogólnego stanu zdrowia i rodzaju operacji. 

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy