MIDCAB

Małoinwazyjne Operacje Pomostowania Aortalno-Wieńcowego tzw. MIDCAB

Na czym polega operacja MIDCAB, czyli małoinwazyjna operacja pomostowania aortalno-wieńcowego ?

Operacja MIDCAB (Minimally Invasive Direct Coronary Artery Bypass)  jest jedną z metod leczenia choroby niedokrwiennej serca (szczegółowe informacje na temat choroby wieńcowej są tutaj).

Operacja MIDCAB to procedura chirurgiczna, która jest jedną z odmian pomostowania aortalno-wieńcowego (CABG). Różnica polega na tym, że podczas operacji MIDCAB chirurg uzyskuje dostęp do klatki piersiowej przez niewielkie nacięcie po lewej stronie klatki piersiowej wzdłuż linii żeber.

Zaletą zabiegów MIDCBA w porównaniu do zabiegów pomostowania aortalno-wieńcowego (CABG) z pełnym przecięciem klatki piersiowej jest:

  • Szybsze gojenie i krótszy czas rekonwalescencji.
  • Mniejszy ból i mniejsze uzależnienie od leków przeciwbólowych
  • Mniejsze ryzyko infekcji lub utraty krwi.
  • Mniejsze blizny.
  • Krótsze pobyt w szpitalu.

Kiedy wykonuje się operacje MIDCAB ?

Operacje MIDCAB wykonuje się głównie w przypadku choroby wieńcowej, która zajmuje jedną tętnicę wieńcową. Chorzy z wielonaczyniową chorobą wieńcową kwalifikowani są do chirurgicznej rewaskularyzacji z dostępu przez pełną sternotomię.

Należy pamiętać, że ostateczną decyzję co do metody leczenia podejmuje kardiochirurg po szczegółowym omówieniu zabiegu z pacjentem.

Jak wygląda operacja MIDCAB w Oddziale Kardiochirurgicznym RSS w Grudziądzu?

Kardiochirurg udziela szczegółowych instrukcji dotyczących operacji. Przed planowanym zabiegiem wymagane jest wykonanie koronarografii serca. Dodatkowo wymagane jest wykonanie echokardiografii.

W dniu zabiegu pacjent nie może nić jeść ani pić. Przed zabiegiem umieszczony jest wenflon na przedramieniu lub dłoni prze który będą podawane leki podczas operacji. Następnie pacjent oczekuje na zabieg.

Po wprowadzeniu pacjenta na salę operacyjną lekarz anestezjolog podaje niezbędne leki niezbędne podczas zabiegu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym co powoduje, że pacjent nic odczuwa żadnego bólu podczas zabiegu.

Po przygotowaniu pacjenta kardiochirurg wykonuje operację, w której tworzy dodatkową drogę dla przepływu krwi do serca, omijając zwężone lub zablokowaną tętnicę wieńcową. W celu wykonania dodatkowej drogi (by-passu) kardiochirurg wykorzystuje tętnicę piersiową wewnętrzną lewą.

Co dzieje się z po zabiegu MIDCAB?

Bezpośrednio po zabiegu pacjent jest przekazywany na Oddziała Kardioanestezjologii, gdzie będzie przebywał od jednego do kilku dni.  Po zabiegu  tymczasowo umieszczane są dreny w klatce piersiowej, aby zapobiec gromadzeniu się płynu wokół serca.

 Następnie pacjent jest przekazywany na Oddział Kardiochirurgii, gdzie kontynuowany jest proces rekonwalescencji przez kolejnych dni. W tym czasie zespół medyczny składający się z kardiochirurga, kardiologa, pielęgniarek kardiochirurgicznych oraz rehabilitantów monitoruje stan pacjenta, zapewnia odpowiednią opiekę i udziela niezbędnych informacji dotyczących rekonwalescencji i dalszej opieki po operacji.  Liczba dni spędzonych w szpitalu zależy od wielu czynników, między innymi od ogólnego stanu zdrowia i zakresu operacji. 

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy