Leczenie tętniaka łuku aorty
Co to jest tętniak łuku aorty?
Aorta to główna tętnica, która wychodzi z serca i rozprowadza krew po całym organizmie. Po odejściu z serca aorta kieruje się ku górze, a następnie zakręca, tworząc łuk aorty. Od łuku aorty odchodzą naczynia, które dostarczają krew do mózgu.
Tętniak aorty to rodzaj poszerzenia lub wypuklenia ściany aorty, która staje się bardzo cienka co jest bardzo niebezpieczne. Ścieńczała ściana aorty może pęknąć co jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. W przypadku tętniaków łuku aorty, uszkodzone mogą zostać tętnice doprowadzające krew do mózgu, co może spowodować poważne uszkodzenia systemu nerwowego. Dlatego operacje łuku aorty, ze względu na operowanie naczyń zaopatrujących centralny system nerwowy należą do jednych z najtrudniejszych operacji kardiochirurgicznych.
Czy w Oddziale Kardiochirurgicznym RSS w Grudziądzu wykonywane są operacje tętniaków łuku aorty?
Kardiochirurdzy pracujący w Oddziale Kardiochirurgicznym w Grudziądzu posiadają jedno z największych doświadczeń w leczeniu tętniaków łuku aorty w Polsce. W Oddziale wykonywane są wszystkie rodzaje i techniki operacji tętniaków aorty piersiowej.
Jak wygląda leczenie tętniaków łuku aorty w Oddziale Kardiochirurgicznym RSS w Grudziądzu?
Kardiochirurg udziela szczegółowych instrukcji dotyczących operacji. Przed planowanym zabiegiem może być wymagane wykonanie dodatkowych badań obrazowych.
W dniu zabiegu pacjent nie może nić jeść ani pić. Przed zabiegiem umieszczony jest wenflon na przedramieniu lub dłoni prze który będą podawane leki podczas operacji. Następnie pacjent oczekuje na zabieg.
Po wprowadzeniu pacjenta na salę operacyjną lekarz anestezjolog podaje niezbędne leki niezbędne podczas zabiegu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym co powoduje, że pacjent nic odczuwa żadnego bólu podczas zabiegu.
Po przygotowaniu pacjenta kardiochirurg wykonuje operację wymianę łuku aorty. Wykonanie tego typu zabiegu wymaga podłączenia pacjenta do specjalnej maszyny, tzw. krążenia pozaustrojowego. Zadaniem krążenia pozaustrojowego jest zastąpienie pracy serca i płuc podczas operacji a także doprowadzenia krwi do wszystkich narządów człowieka, a zwłaszcza mózgu. Podczas zabiegu kardiochirurg usuwa tętniak łuku aorty usuwając chorą część aorty a w jej miejsce implantując protezę naczyniową, która zastępuje chory narząd.
Należy pamiętać, że w przypadku planowych operacji łuku aorty proteza wykonywana jest indywidualnie i jest dopasowywana do anatomii pacjenta.
Co dzieje się z po operacji tętniaka łuku aorty?
Bezpośrednio po zabiegu pacjent przekazywany jest na Oddział Kardioanestezjologii, gdzie będzie przebywał od jednego do kilku dni. Po zabiegu tymczasowo umieszczane są dreny w klatce piersiowej, aby zapobiec gromadzeniu się płynu wokół serca.
Następnie pacjent jest przekazywany na Oddział Kardiochirurgii, gdzie kontynuowany jest proces rekonwalescencji przez kolejne dni. W tym czasie zespół medyczny składający się z kardiochirurga, kardiologa, pielęgniarek kardiochirurgicznych oraz rehabilitantów monitoruje stan pacjenta, zapewnia odpowiednią opiekę i udziela niezbędnych informacji dotyczących rekonwalescencji i dalszej opieki po operacji. Liczba dni spędzonych w szpitalu zależy od wielu czynników, między innymi od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i zakresu operacji.