15 marca 2021
Jaką dietę powinno stosować się przy nadciśnieniu tętniczym?
Zalecenia dietetyczne opracowane przez Panią Natalię Mogiłko – dietetyczkę kliniczną naszego Szpitala.
Nadciśnienie tętnicze w Polsce należy do najczęściej występujących schorzeń układu krążenia – co trzeci dorosły Polak dotknięty jest tą chorobą, lecz wielu z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.
W przeważającej części przypadków (ponad 90%) nadciśnienie ma charakter pierwotny – rozwija się samoistnie w wyniku obecności różnych czynników środowiskowych, które sprzyjają jego wystąpieniu.
Najważniejsze z nich to:
- nadmierne spożycie soli,
- dieta bogato tłuszczowa,
- otyłość,
- niska aktywność fizyczna,
- palenie papierosów.
Zalecane jest zatem:
- zmniejszenie spożycia soli i nasyconych kwasów tłuszczowych,
- zwiększenie spożycia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
- zwiększenie spożycia warzyw i owoców oraz niskotłuszczowych produktów mlecznych.
Ograniczenie spożycia sodu.
Według WHO dziennie spożycie chlorku sodu nie powinno być większe niż 5g. Ograniczenie to jest szczególnie korzystne u osób zagrożonych wystąpieniem nadciśnienia (otyłych, w podeszłym wieku, z dodatnim wywiadem rodzinnym występowaniem choroby nadciśnieniowej).
Produkty przetworzone dostarczają nawet 75% sodu w naszej diecie. Dlatego ważne jest nie tylko samo ograniczenie solenia potraw, ale także odpowiedni dobór żywności z niską zawartością tego pierwiastka.
Aby obniżyć zawartość soli (sodu) w diecie należy:
- zrezygnować z dosalania potraw przy stole
- zwiększyć ilość ziół w doprawianiu potraw
- ograniczyć spożycie produktów przetworzonych, szczególnie wędzonych, z puszki, ale również z wędlin, serów żółtych, słone orzeszki
- zwracać uwagę na zawartość sodu w wodzie mineralnej
Na rynku dostępne są sole z obniżoną zawartości sodu, np. sól potasowa i magnezowa.
Ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych.
Zaleca się większe spożywanie ryb, umiarkowane spożycie drobiu bez skóry, rzadsze spożycie mięsa czerwonego.
Innym ważnym elementem obniżenia spożycia tłuszczu jest wybór niskotłuszczowych produktów mlecznych.
Ponadto dobrze zbilansowane diety wegetariańska i wegańska są dobrym wyborem dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze.
Zwiększenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Dietę należy wzbogacić o świeże orzechy, pestki, nasiona. W przypadku osób, u których występują ubytki w uzębieniu nie należy z nich rezygnować. Należy je zmielić i dodać to potraw.
Korzystne działanie ma także oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany.
Zwiększenie spożycia warzyw i owoców
Są źródłem potasu, który jest korzystny dla funkcjonowania układu krążenia. Należy spożywać 4-5 porcji rożnych warzyw, gdzie 1 porcja to 1 szklanka warzyw liściastych, 1 szklanka soku warzywnego i pół szklanki warzyw gotowanych.
Owoce także powinny znaleźć się w diecie, u osób z prawidłową masą ciała zaleca się 4-5 porcji owoców, a dla osób z nadmierną masą ciała 2-3 porcje. Jedna porcja owoców to średnie jabłko/gruszka, ¼ szklanki suszonych owoców.
Kawa, herbata
Są źródłem kofeiny. Zbyt duża ilość kofeiny spożyta w ciągu dnia może spowodować nadpobudliwość, drżenie rąk, bezsenność, wzrost ciśnienia krwi. Jednak u osób regularnie spożywających kofeinę dochodzi do przyzwyczajenia organizmu i nie obserwuje się wzrostu ciśnienia po ich spożyciu. Oznacza to, że nie ma konieczności całkowitej rezygnacji z picia kawy i herbaty, nie należy jednak przekraczać dawki 200 mg kofeiny dziennie – odpowiada to 2 filiżankom kawy lub 3 herbaty.
Alkohol
Duże ilości alkoholu powodują wzrost ciśnienia krwi. Okazyjnie (po konsultacji z lekarzem) można wypić umiarkowaną ilość alkoholu. Oznacza to dla postawnego mężczyzny nie więcej niż 50-60 ml mocnego alkoholu, dwa kieliszki (po 150 ml) wina lub 0,33 l piwa. Dla kobiety i mężczyzny o drobnej budowie ilości te należy podzielić na pół.
Należy pamiętać, że alkohol wchodzi w interakcje z lekami.
Dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze polecana jest dieta DASH ((Dietary Approaches to Stop Hypertension). Główne jej założenia:
Obniżone spożycie tłuszczu – zaleca się stosowanie produktów o niskiej zawartości tłuszczu, zwłaszcza zwierzęcego. Nie więcej, niż 27% kalorii w diecie może pochodzić z tłuszczu i to głównie pochodzenia roślinnego. Szczególnie polecane jest spożywanie chudego lub beztłuszczowego nabiału, który stanowi główne źródło białka i wapnia.
- Spożywanie mięsa i jego przetworów powinno być ograniczone (2 porcje lub mniej). Produkty te są źródłem białka i magnezu, ale preferuje się chude, białe mięso bez tłuszczu, nie smażone (najlepiej drobiowe i ryby).
- Istotne jest zwiększenie w diecie ilości warzyw i owoców (4—5 porcji dziennie), które są bogatym źródłem błonnika, potasu i magnezu. Ważnym elementem jest udział orzechów i migdałów (bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe, magnez, potas i błonnik).
- Spożywanie zbóż, nasion i ziaren oraz produktów zbożowych (szczególnie wykonanych na bazie mąki z pełnego przemiału), które powinny być głównym źródłem energii i ważnym błonnika.
- Ograniczenie w diecie cukrów prostych, czyli słodzonych napojów, słodyczy. Powinno się je przyjmować raczej sporadycznie i słodycze powinny mieć małą zawartość tłuszczu.
- Obniżenie spożycia sodu w diecie najlepiej do 1500 mg (4g lub 2/3 łyżeczki soli kuchennej).
Dieta DASH jest prostym sposobem kontroli naszego zdrowia. Wykazuje udowodnione działanie przeciw nadciśnieniowe, a w świetle innych badań ten skład diety przeciwdziała rozwojowi otyłości, cukrzycy i miażdżycy.
Przykładowy jadłospis
I śniadanie
▪️ chleb żytni na zakwasie z awokado
▪️ sałata, ogórek świeży
▪️ jajko gotowane
▪️ kawa naturalna bez cukru
II śniadanie
▪️ koktajl z szpinaku, natki pietruszki, rucoli, pomarańczy, soku z cytryny i napoju sojowego
▪️ orzechy włoskie
III posiłek
▪️ ryba pieczona w piekarniku z cebulą
▪️ ziemniaki z wody z koperkiem (posolone solą magnezową)
▪️ surówka z marchewki, jabłka i jogurtu
▪️ woda z cytryną i miętą
IV posiłek
▪️ baton musli z płatków owsianych, orzechów i bananów
▪️ kawa zbożowa z mlekiem 2%
V posiłek
▪️ sałatka z makaronu, piersi kurczaka, brokuła, sosu czosnkowego (na bazie jogurtu) z pestkami dyni
▪️ rooibos bez cukru
Źródła:
- Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu; red. Jarosz M.; IŻŻ; Warszawa 2016,2017; ISBN 978-83-86060-88-7
- Medycyna Praktyczna; Dieta Dash; Malczewska-Malec M., Wnęk D.; dostęp online: https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/dietaiwysilek/60147,dieta-dashfbclid=IwAR0Qh3pNUfxbIuFaPQqejbg6KoaR1RnkGL4pjwII13eyHIgbjzi3ei5wHtY
Realizujemy narodowy program
pakietu onkologicznego
Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?