4 września 2008

e-Zdrowie, czyli diagnostyka przez Internet

Media o nas

Dyrektorzy szpitali powiatowych z całego regionu spotkali się wczoraj z władzami województwa i marszałkowskimi urzędnikami odpowiedzialnymi za ochronę zdrowia, by omówić podstawy projektu e-Zdrowie w województwie kujawsko pomorskim.

Umożliwi on wdrożenie rozwiązań które pozwolą na przesyłanie danych pacjentów pomiędzy szpitalami, by w ten sposób przeprowadzić szybką diagnostykę.

W latach 2004- 2007 realizowano projekt Telemedycyna w województwie kujawsko – pomorskim etap I, który objął jedynie szpitale wojewódzkie, teraz przyszedł czas na szpitale powiatowe. Realizacja programu rozpocznie się jesienią przyszłego roku, a zakończy w roku 2011.

Na ten cel przeznaczono w sumie 27 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego, szpitale będą musiały zainwestować 25% środków własnych.
Na wczorajszym spotkaniu powołano zespół roboczy, który jako reprezentacja szefów powiatowych lecznic będzie uczestniczyć w pracach projektowych.

W skład zespołu wchodzą: Piotr Jaskulski wicedyrektor Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, Konrad Flis – zastępca dyrektora w Zespole Opieki Zdrowotnej w Wąbrzeźnie i Krzysztof Lewandowski z Zakładu Diagnostyki Obrazowej PSZOZ w Inowrocławiu.
Pieniądze z tego projektu będą wykorzystywane na tworzenie centrów informatycznych wiążących poszczególne szpitale z regionu za pomocą szerokopasmowego łącza internetowego, a nie na informatyzację poszczególnych placówek opieki zdrowotnej powiedział Piotr Jaskulski wicedyrektor grudziądzkiego szpitala.

Program umożliwi przede wszystkim przesyłanie danych obrazowych do poszczególnych szpitali, tak by lekarz, posiadający uprawnienia, miał dostęp do wszystkich badań pacjenta on-line.

Przesyłanie diagnostyki obrazowej będzie pierwszym etapem realizacji unijnego projektu, w latach kolejnych chcielibyśmy umożliwić transferowanie również diagnostyki laboratoryjnej – wyjaśnił Piotr Jaskulski.

Zespół roboczy i doradcy wyłonieni przez marszałka Piotra Całbeckiego w pierwszym etapie prac sprawdzą możliwości poszczególnych szpitali, by w ten sposób wskazać placówki predysponowane do tego programu. Nasz szpital jest już w tej chwili przygotowany do wzięcia udziału w projekcie e-Zdrowie w województwie kujawsko – pomorskim, bowiem już 3 lata temu przeprowadziliśmy pełną informatyzację naszej lecznicy.

Sprawny system zarządzania informacją obrazową zapisany na serwerach i dostępny on-line w dużej mierze usprawniłby pracę jednostek służby zdrowia w całym województwie kujawsko-pomorskim – dodał wicedyrektor Jaskulski.

Biuro Prasowe
Artykuł ze strony www.grudziadz.pl

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy