Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 67

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 75

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 114
Dziś rozpoczyna się jubileuszowy 10. Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi kampanii Make Sense prowadzonej przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (EHNS) - Szpital Grudziądz
19 września 2022

Dziś rozpoczyna się jubileuszowy 10. Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi kampanii Make Sense prowadzonej przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (EHNS)

Przypominamy o bezpłatnych badaniach profilaktycznych w kierunku nowotworu głowy i szyi, które przeprowadzane będą z tej okazji w naszej Poradni Otolaryngologicznej.

Dziś rozpoczyna się jubileuszowy 10. Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi kampanii Make Sense prowadzonej przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (EHNS)
Przypominamy o bezpłatnych badaniach profilaktycznych w kierunku nowotworu głowy i szyi, które przeprowadzane będą z tej okazji w naszej Poradni Otolaryngologicznej. Zapraszamy do zapisów pod nr tel. 56 6414228.
Jubileuszowy 10. Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi kampanii Make Sense prowadzonej przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (EHNS) to kluczowe wydarzenie kampanii mającej na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, a co za tym idzie – poprawę wyników leczenia osób, których dotknęła ta choroba.
Rak głowy i szyi jest szóstym najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie (około 73 000 zgonów w 2020 roku).
Chociaż uważany jest za chorobę, której można zapobiec, około 60% wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie, dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat. Dla tych, którzy przeżyją, trwałe skutki mogą być wyniszczające. Badanie z 2021 roku zainicjowane przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi oraz Europejską Koalicję Pacjentów Onkologicznych (ang. European Cancer Patient Coalition – ECPC) wykazało, że osoby, które przeżyły nowotwór złośliwy głowy i szyi, zmagają się z szeregiem fizycznych, społecznych i zawodowych konsekwencji wywołanych chorobą.
Edukacja społeczeństwa i pracowników ochrony zdrowia w zakresie objawów nowotworów głowy i szyi jest nieodłącznym elementem kampanii, która zachęca do wcześniejszego zgłaszania się i diagnozowania choroby, aby wcześnie rozpocząć leczenie. Jeśli terapia rozpoczęta jest we wczesnym stadium choroby, 80-90% chorych przeżyje, co pokazuje, że szybka diagnoza może zmniejszyć śmiertelność i pozytywnie wpłynąć na wyniki leczenia. 
Kampania Make Sense w 2013 roku stworzyła regułę „1 przez 3”, aby przyczynić się do szybkiego rozpoznania choroby. Osoba, która zauważyła u siebie jeden lub więcej spośród sześciu niecharakterystycznych objawów nowotworów głowy i szyi i u której dolegliwości trwają co najmniej trzy tygodnie, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 

Są to następujące objawy:
  • niegojące się owrzodzenie,
  • biały lub czerwony nalot w jamie ustnej,
  • ból gardła, chrypka,
  • ból podczas połykania lub trudności z połykaniem,
  • guz na szyi,
  • jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa.
Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi w 2022 roku promuje nowe hasło „Make It Make Sense: Poznaj ratującą życie regułę 1 przez 3”.
Świadomość na temat nowotworów głowy i szyi wzrosła od czasu zainicjowania kampanii Make Sense. Badanie przeprowadzone w 2020 roku wśród 5 700 osób z 5 krajów wykazało, że 62% respondentów miało minimalną wiedzę na temat nowotworów głowy i szyi, co stanowi poprawę w porównaniu z badaniem przeprowadzonym dziesięć lat wcześniej. Wiedza na temat HPV jako czynnika ryzyka zachorowania na raka głowy i szyi również uległa poprawie wraz z wdrożeniem w całej Europie w ciągu ostatnich 10 lat programów szczepień przeciwko wirusowi HPV dla obu płci.  
Kampania Make Sense prowadziła liczne działania w ciągu ostatniej dekady, by zwiększać świadomość na temat choroby wśród społeczeństwa i pracowników ochrony zdrowia, a także wdrożyła szereg praktycznych inicjatyw wspierających wczesną diagnozę. Te działania to przede wszystkim bezpłatne badania profilaktyczne prowadzone podczas corocznego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, dzięki którym od 2013 r. ponad 110 000 osób zostało przebadanych pod kątem nowotworu głowy i szyi w ponad 1200 klinikach w całej Europie. Najnowszym osiągnięciem kampanii jest opublikowanie w uznanym czasopiśmie naukowym Oral Oncology w sierpniu 2022 roku europejskich wytycznych dotyczących standardów postępowania w zakresie opieki nad chorym z nowotworem głowy i szyi.
 
Pomimo znacznego postępu w leczeniu chorych na nowotwory głowy i szyi, jak również powszechnej wiedzy na temat tej grupy nowotworów, nasze działania w zakresie profilaktyki powinny być realizowane, a nawet zintensyfikowane. Eksperci ostrzegają, że w Europie nadchodzi „epidemia raka”. Szacuje się, że liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych głowy i szyi wzrośnie o ponad 200 000 na całym świecie w ciągu najbliższych 10 lat, a kolejne 587 000 osób umrze z powodu tej choroby do 2030 roku – co oznacza wzrost o 120 000 w porównaniu z rokiem 2020. ix,x  Dlatego też wzmocnienie wspólnych działań w celu zwiększenia świadomości i poprawy wyników leczenia chorych w tej grupie nowotworów pozostaje niezwykle istotne. 
„Rosnące wskaźniki zachorowań na nowotwory głowy i szyi oraz spadek jakości życia chorych na te nowotwory wymagają szczególnego zainteresowania wszystkich pracowników ochrony zdrowia, polityków i ministerstwa zdrowia w zakresie podejmowanych działań, które poprawią los chorych na nowotwory głowy i szyi” – powiedział rzecznik ECPC. „Zwiększenie świadomości na temat wczesnych objawów, a także czynników ryzyka choroby będzie miało realny wpływ na wyniki leczenia pacjentów w całej Europie przez wiele lat”.
Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Make Sense 2022 trwa od 19 do 23 września. Przez cały tydzień planowane są aktywności, które będą realizowane w całej Europie. Szczególną role odgrywają media społecznościowe, które mają ogromny wpływ na zwiększenie świadomości na temat raka głowy i szyi. Aby dowiedzieć się więcej o naszych działaniach, odwiedź strony: makesensecampaign.eu i glowaiszyja.pl, śledź kanały kampanii na Twitterze, Facebooku i Instagramie oraz dołącz do dyskusji online, używając hashtagu #MakeItMakeSense.
Nowotwory głowy i szyi  
Nowotwory głowy i szyi to każdy nowotwór znajdujący się powyżej obojczyka, z wyłączeniem nowotworów mózgu, gałki ocznej i przełyku. Ponad 90% nowotworów powstaje w komórkach nabłonka wyściełającego wilgotne powierzchnie jamy ustnej, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych

Kampania Make Sense   
Kampania Make Sense, prowadzona przez European Head and Neck Society (EHNS), ma na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, a co za tym idzie – poprawę wyników leczenia pacjentów z tą chorobą. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez:
  • edukację w zakresie zapobiegania chorobie;
  • zwiększenie zrozumienia wczesnych objawów choroby,
  • zachęcanie do wcześniejszej wizyty lekarskiej, diagnozy i skierowania na leczenie.
Kampania Make Sense jest wspierana przez firmy Merck, MSD, ATOS i Bristol Myers Squibb. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie https://makesensecampaign.eu/, na Twitterze i na Facebooku.
Materiały edukacyjne do pobrania:

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy