Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 67

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 75

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 114
Bezpłatne badania przesiewowe dla kobiet - Szpital Grudziądz
20 sierpnia 2021

Bezpłatne badania przesiewowe dla kobiet

Media o nas

Przypominamy o bezpłatnych badaniach przesiewowych realizowanych w naszym Szpitalu. Serdecznie zapraszamy na badania mammograficzne pod kątem wykrycia raka piersi oraz cytologiczne w kierunku raka szyjki macicy. 

Drogie Panie, 
przypominamy o bezpłatnych badaniach przesiewowych realizowanych w naszym Szpitalu. Serdecznie zapraszamy na badania mammograficzne pod kątem wykrycia raka piersi oraz cytologiczne w kierunku raka szyjki macicy. 
To dobra okazja, aby zadbać o swoje zdrowie. Przekażcie również tę informację Kobietom z Waszego otoczenia. To bardzo ważne, aby badać się profilaktycznie. Pamiętajmy, że w razie wykrycia niepokojącej zmiany szansa na wyleczenie wzrasta!
1. Program profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi skierowany jest do mieszkanek Grudziądza w wieku 40-49 lat i 70+ (z grupy podwyższonego ryzyka)  – finansowane z budżetu gminy-miasta Grudziądz oraz do Pań w wieku 50-69 lat (niezależnie od miejsca zamieszkania) – finansowane przez NFZ (raz na 2 lata).
  • Badania mammograficzne wykonywane są w Pracowni Mammograficznej naszego Szpitala, która znajduje się w budynku D, na II piętrze, w gabinecie nr 241.
  • Wymagana jest rejestracja telefoniczna pod nr 56 641 4616, od poniedziałku do piątku, od godz. 8:00 do 14:00.
2. Program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy (finansowany przez NFZ) adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat. Kobiety młodsze niż 25 lat i starsze niż 59 lat, mogą skorzystać z badania cytologicznego w ramach porady udzielonej przez lekarza specjalistę.
  • Aby skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych (LBC) należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 56 641 4187 lub 56 641 4185.
  •  Badanie wykonywane jest w Poradni Położniczo-Ginekologicznej w budynku D, na parterze, w gabinecie nr 2. 
Nasz Szpital jest jednym z nielicznych podmiotów leczniczych w Polsce, który wykonuje bezpłatną cytologię na podłożu płynnym!
Cytologia płynna (LBC – ang. liquid base cytology) to nowoczesna technika przygotowywania preparatów cytologicznych.
W odróżnieniu od cytologii konwencjonalnej, w cytologii płynnej wymaz z szyjki macicy pobierany jest nie bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, lecz na specjalne podłoże płynne, które podlega dalszej obróbce laboratoryjnej w pracowni. Dzięki takiej obróbce preparaty mikroskopowe są w dużej części pozbawione różnych
artefaktów (np. efektu podsuszenia) i niepożądanych elementów (np. krwinek czerwonych,  śluzu itp.) utrudniających dalszą ocenę mikroskopową. 
Badania kliniczne potwierdziły, że cytologia płynna, zwana także cienkowarstwową jest bardziej czuła i znacznie dokładniejsza niż cytologia tradycyjna:
  • wykrywalność zmian śródnabłonkowych dużego stopnia jest zwiększona o 64,4%.
  • technika pobrania gwarantuje, że 100% komórek trafi do laboratorium w stanie umożliwiającym zbadanie.
  • z tej samej próbki można wykonać testy w kierunku np. zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) to najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Wyróżnia się wysoko i niskoonkogennetypy wirusa. Badanie metodami biologii molekularnej pozwala na stwierdzenie lub wykluczenie infekcji oraz określenie onkogenności wykrytego wirusa.

Dlaczego należy wykonywać cytologię cienkowarstwową?
To nowa jakość w badaniach cytologicznych – pozwala na osiągniecie większej pewności i wiarygodności wyników. W Europie Zachodniej cytologia płynna systematycznie wypiera cytologię tradycyjną. Również w Polsce, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje LBC jako metodę zalecaną (obok tradycyjnej cytologii) w przesiewowych badaniach w kierunku raka szyjki macicy.

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy