Zamknięcie uszka lewego przedsionka (tzw. LAAO)

Zamknięcie uszka lewego przedsionka ( tzw. LAAO)

Co to jest migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków to rodzaj arytmii serca, która występuje, gdy przedsionki (część serca odpowiedzialna za zbieranie krwi) zaczynają się kurczyć nieregularnie i chaotycznie. Powoduje to nierówny i przyśpieszony rytm serca c ma bezpośredni wpływ na układ krążenia.

Migotanie przedsionków jest najczęstszą arytmią na świecie i szacuje się, że zachorują na nią około 25% osób po 40 r.ż.

Czy migotanie przedsionków może spowodować udar mózgu?

W przypadku migotania przedsionków dochodzi do nieregularnego przepływu krwi w sercu. W sercu mogą tworzyć się skrzepliny, które przedostając się do układu krążenia mogą powodować udar niedokrwienny. Należy podkreślić, że co 5 udar niedokrwienny mózgu spowodowany jest przez migotanie przedsionków.

Dlatego chorzy z migotaniem przedsionków powinny przyjmować w pierwszej kolejności doustne leki przeciwzakrzepowe, aby chronić pacjentów przed wystąpieniem skrzeplin.  Niestety, pomimo stosowania leków przeciwzakrzepowych u części pacjentów dochodzi do udarów mózgu. Dodatkowo, doustne leki przeciwzakrzepowe u niektórych pacjentów mogą powodować powikłania, np. różnego typu krwawienia.

Dlatego u niektórych pacjentów u których istnieją przeciwskazania do zażywania leków przeciwzakrzepowych należy rozważyć zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka jako rodzaj profilaktyki przeciwzakrzepowej.

Co to jest uszko lewego przedsionka?

Uszko lewego przedsionka jest małą kieszonką w lewym przedsionku serca. W przypadku migotania przedsionków dochodzi do nieregularnego przepływu krwi w sercu, przez co w sercu mogą tworzyć się skrzepliny (materiał zatorowy). Skrzeplina odrywając się od serca, przedostaje się do układu krążenia i może zablokować przepływ krwi w tętnicach ( np. w tętnicach mózgu), powodując udar niedokrwienny. Takie skrzepliny głównie powstają w uszku lewego przedsionka.

Na czym polega zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka ( tzw. LAAO)?

Podczas zamknięcia uszka lewego przedsionka wprowadza się do lewego przedsionka specjalne urządzenie, które ma za zadanie zamknąć lub zablokować napływ krwi, uniemożliwiając tym samym powstawanie skrzepów krwi.

Technicznie zabieg LAAO polega na nakłuciu prawej pachwiny przez którą wprowadzany jest cewnik naczyniowy (elastyczna, cienka rurka wielkości około 5-6 mm), który umieszczany jest wewnątrz serca, a dokładniej w uszku lewego przedsionka. Następnie poprzez cewnik wprowadza się urządzenie ( zwane ,,zatyczką” lub ,,okluderem”), które zamyka uszko lewego przedsionka.

Jakie są korzyści zabiegu zamknięciu uszka lewego przedsionka?

 U pacjentów z migotaniem przedsionków, u których wykonano zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka ryzyko wystąpienia udaru jest znacznie zmniejszone. Dodatkowo po zabiegu  pacjenci nie przyjmują doustnych leków przeciwzakrzepowych, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań krwotocznych.

U jakich pacjentów należy rozważyć zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka?

Zabieg należy rozważyć u pacjentów z migotaniem przedsionków:

  • u których stwierdzono udar krwotoczny mózgu
  • u których stwierdzono choroby naczyń mózgowych
  • u których wystąpiły krwawienia z górnego lud dolnego odcinka przewodu pokarmowego
  • u chorych z przewlekłymi chorobami zapalnymi układu pokarmowego jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna 
  • u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek
  • u chorych u których stwierdzono krwawienia z innych narządów

Należy pamiętać, że ostateczną kwalifikację do zabiegu zamknięcia uszka lewego przedsionka podejmuje konsylium lekarskie złożone z wielodyscyplinarnego zespołu.

Jak wygląda zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka na Oddziale Kardiochirurgicznym RSS w Grudziądzu?

Kardiochirurg udziela szczegółowych instrukcji dotyczących operacji. W dniu zabiegu pacjent nie może nić jeść ani pić. Przed zabiegiem umieszczony jest wenflon na przedramieniu lub dłoni prze który będą podawane leki podczas operacji. Następnie pacjent oczekuje na zabieg.

Po wprowadzeniu pacjenta na salę operacyjną lekarz anestezjolog podaje leki niezbędne podczas zabiegu.

Po przygotowaniu pacjenta kardiochirurg wprowadza cewnik do naczynia krwionośnego poprzez pachwinę. Następnie cewnik jest kierowany do uszka lewego przedsionka  korzystając z promieni rentgenowskich oraz innych narzędzi obrazujących. Następnie wewnątrz uszka lewego przedsionka umieszczana jest zatyczka, która zamyka dostęp do miejsca powstawania skrzepliny.

Co dzieje się z po zabiegu zamknięcia uszka lewego przedsionka?

Bezpośrednio po pacjent zabiegu przekazywany jest na Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiochirurgicznego, gdzie jego parametry życiowe są uważnie monitorowane. Czas pobytu na Oddziale oraz w szpitalu zależy od wielu czynników. Niektórzy pacjenci mogą wrócić do domu już następnego dnia.

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy