28 maja 2021

Tydzień Promocji Karmienia Piersią – 2021-05-28

W dniach 26 maja – 1 czerwca trwa ogólnopolska promocja  karmienia piersią. Z tej okazji przypominamy jaką dietę powinny stosować kobiety w okresie laktacji.

     Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią obchodzony jest w Polsce od 1993 roku w bardzo symbolicznym terminie – rozpoczyna się w Dniu Matki 26 maja, a kończy się w Dniu Dziecka 1 czerwca.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku lub dłużej przy równoległym podawaniu żywności uzupełniającej. Aby sprostać takiemu ważnemu zadaniu, w okresie laktacji kobieta powinna zadbać o siebie poprzez zbilansowaną dietę. Zapotrzebowanie jej organizmu na poszczególne składniki pokarmowe może ulegać zmianie. Najczęściej u kobiet karmiących suplementowany jest wapń, kwas DHA, jod, witamina D oraz żelazo.
Z okazji Tygodnia Promocji przypominamy wszystkim Paniom karmiącym piersią jaką dietę powinny stosować w tym okresie – według naszej Pani dietetyczki klinicznej Dietetyk Natalia Mogiłko. 
Biodostępność składników z mleka mamy jest nawet do 98% wyższa niż z innych źródeł pokarmowych dostarczanych noworodkowi i niemowlakowi, a także małemu dziecku.
Mleko mamy nie ma jednolitego składu. Jest on zależny w dużej mierze od godziny karmienia, fazy laktacji, wieku dziecka, stanu zdrowia matki, stanu zdrowia dziecka.
Dieta mamy nie wpływa na ilość tłuszczu w mleku ani na jego kaloryczność.
Aktualnie dieta matki karmiącej to po prostu zdrowe żywienie, które nie opiera się na szeregu eliminacji, jak kiedyś zalecano.
Składniki mleka kobiecego pobierane są z układu krwionośnego oraz część produkowana jest w laktocytach.
Do mleka nie trafiają gazy, błonnik, pestki z truskawek itp.
W związku z tym karmiąc piersią nie należy eliminować warzyw kapustnych, suchych nasion roślin strączkowych, truskawek itp.
Dieta eliminacyjna stosowana „na zapas” może skutkować pojawieniem się niedoborów pokarmowych, pogorszeniem samopoczucia, co sprzyja przedwczesnej rezygnacji z karmienia piersią.
Kaloryczność diety powinna zwiększyć się o ok. 500 kcal w pierwszym półroczu karmienia piersią i około 400 kcal w drugim. Jest to jednak uzależnione od częstotliwości karmienia, masy ciała, wzrostu i aktywności fizycznej.
Białko – w czasie karmienia piersią mama powinna spożywać więcej białka. W jej diecie powinny znaleźć się: ryby, jajka, mięso, mleko i przetwory mleczne oraz nasiona roślin strączkowych.
Należy podkreślić, iż Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki potwierdza, że dobrze zaplanowana i zbilansowana dieta wegańska jest bezpieczna na wszystkich etapach życia, łącznie z okresem ciąży i laktacji.
Warto zwrócić uwagę na kluczowy fragment „dobrze zaplanowana i zbilansowana dieta wegańska” – dlatego należy ją skonsultować z dietetykiem mającym doświadczenie w diecie wegańskiej.
Tłuszcze – należy wybierać te z orzechów, pestek, nasion, oliwy i olejów, ryb. Proporcje kwasów tłuszczowych (nie ilość tłuszczu ogółem) w mleku zależą od diety mamy. Ważnym składnikiem jest kwas DHA, który ma wpływ na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, mózgu, wzroku i układu odpornościowego człowieka. Zalecane jest spożycie 1-2 tłustych ryb morskich i dodatkowo suplementacja DHA w dawce 200-600mg dziennie.
Węglodowany – ich źródłem powinny być produkty zbożowe z pełnego przemiału, jak kasze, makarony, pieczywo, płatki a także warzywa i owoce. Należy ograniczać słodycze.
Napoje – podczas laktacji zapotrzebowanie na płyny nieco się zwiększa, jednak ilość wypitych płynów nie wpływa na ilość produkowanego pokarmu. Należy unikać słodkich napojów.
Zioła – w czasie karmienia piersią stosowanie ziół należy skonsultować z lekarzem, gdyż jak dotąd niewiele z nich zostało przebadanych.
Należy unikać picia naparów z kopru włoskiego zarówno podczas karmienia piersią, jak i nie należy podawać ich dziecku.
Napary z mięty i szałwii mogą wpłynąć negatywnie na produkcję pokarmu.
Kofeina – w czasie karmienia piersią dobowa dopuszczalna dawka to do 300 mg.
▪ kawa parzona 200 ml dostarcza ok. 80-120 mg kofeiny
▪ herbata czarna 200 ml dostarcza ok. 40 mg kofeiny
▪ kakao 200 ml dostarcza ok. 20 mg kofeiny
▪ cola puszka 330 ml dostarcza ok. 40 mg kofeiny
Dziś już wiemy, że produkty wzdymające spożywane przez mamę nie powodują gazów czy kolek u dziecka. O ile gazy nie przenikają do mleka mamy, to kofeina oraz alergeny tak. Nie należy jednak na zapas eliminować z diety mamy karmiącej żywności uznanej za alergizującą jak np. truskawki czy orzechy. Eliminację należy skonsultować z doświadczonym lekarzem, gdyż zbyt ograniczona dieta niesie więcej szkody, opisanych wyżej.
Dzieci z rodzin atopowych są bardziej narażone na wystąpienie alergii niż dzieci, w których w rodzinie alergia nie występuje.

Źródło:
▪️ www.gov.pl
▪️ https://kwartalnik-laktacyjny.pl/…/jak-dzieci-ucza-sie…/
▪️ Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets , V. Melina ,W. Craig , S. Levin ; Journal of The Academy of Nutrition and Dietetics; Volume 116, Issue 12, December 2016, Pages 1970-1980
▪️ https://ncez.pl/…/zasady…/talerz-zdrowego-zywienia
▪️ https://1000dni.pl/ciaza-i-porod/dieta-dla-kobiet-w-ciazy
▪️ Karmienie Piersią. Odżywianie w trakcie laktacji. Ulotka informacyjna dla rodziców, Fundacja Promocji Karmienia Piersią. Jackowska M., Zielińska M.

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy