20 marca 2017

Oddział Neurologiczny i Neuroimmunologii bada stwardnienie rozsiane

Z wielką radością pragniemy Państwa poinformować, że Oddział Neurologiczny i Neuroimmunologii Klinicznej bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym dotyczącym stwardnienia rozsianego.

Współcześnie obserwowany jest dynamiczny rozwój terapii modyfikujących przebieg stwardnienia rozsianego. Spora liczba chorych oraz postęp choroby prowadzący do rozwoju niesprawności ruchowej powoduje, że na świecie prowadzone są liczne próby kliniczne z nowymi lekami. W ostatnich latach  wprowadzono do terapii szereg nowych substancji, które cechują się coraz wyższą skutecznością, niestety nadal nie posiadamy leku, który wpływał by na regenerację uszkodzonych struktur ośrodkowego układu nerwowego.
Oddział Neurologiczny i Neuroimmunologii Klinicznej naszego szpitala bierze udział w kilku międzynarodowych projektach badawczych dotyczących nowych terapii m.in. właśnie w stwardnieniu rozsianym. 
– Prowadzenie badań, wykonywanie analiz, wyciąganie wniosków pozwoliły na ocenę skuteczności leczenia Opicinumabem (nowość w terapii stwardnienia rozsianego), ale także umożliwiły ocenę korelacji zaburzeń poznawczych z obrazem rezonansu megnetycznego z wieloogniskowymi potencjałami wywołanymi – mówi dr n. med. Robert Bonek, ordynator Oddziału Neurologicznego i Neuroimmunologii Klinicznej szpitala w Grudziądzu. 
Efektem przeprowadzonych badań była prezentacja wyników na kongresie Amerykańskiej Akademii Neurologii w Vancouver, w Kanadzie. Prowadzone badania otwierają drogę do pionierskich rozwiązań. W przyszłości może powstać lek nowej generacji mający wpływ na remielinizację włókien nerwowych. 

W celu oceny niektórych parametrów klinicznych skuteczności Opicinumabu zostało wybranych tylko 11 ośrodków na świecie, w tym właśnie nasz oddział. 
Wszystkim pracownikom Oddziału Neurologii i Neuroimmunologii Klinicznej dziękujemy i serdecznie gratulujemy.

Obecnie oddział zajmuje się walidacją i normalizacją polskiej wersji międzynarodowej skali BICAMS. Skala ta służy do monitorowania zaburzeń funkcji poznawczych chorych na stwardnienie rozsiane.

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy