Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 67

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 75

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 114
55 mln zł wpłynęło na konto szpitala. Sytuacja finansowa stabilna - Szpital Grudziądz
3 stycznia 2018

55 mln zł wpłynęło na konto szpitala. Sytuacja finansowa stabilna

– Dziękujemy Narodowemu Funduszowi Zdrowia i ministrowi Konstantemu Radziwiłłowi. Szpital w Grudziądzu otrzymał 55 mln zł – poinformowali  na wspólnej konferencji dyrektor lecznicy Marek Nowak i wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora.

Pieniądze trafiły na konto szpitala dokładnie 31 grudnia. Są to zaległe środki za nadlimitowe świadczenia zdrowotne, które szpital zapewniał pacjentom od 2009 roku, a za które nie miał płacone – co powodowało spore perturbacje finansowe.
– Pani dyrektor kujawsko-pomorskiego NFZ-u Elżbieta Kasprowicz oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł dostrzegli problem, który od lat narastał w Grudziądzu i postanowili to naprawić – rozpoczął konferencję prasową wiceprezydent Marek Sikora. 
Dyrektor Marek Nowak zapewnił z kolei, że szpital w Grudziądzu nigdy nie odmawiał pomocy pacjentom. – W Ministerstwie Zdrowia i Funduszu zauważono naszą determinację i przyjmowanie pacjentów mimo generowanych nadlimitów – dodał Marek Nowak.
Otrzymane pieniądze zostały niezwłocznie przeznaczone na uregulowanie zobowiązań wymagalnych wobec wierzycieli i kontrahentów szpitala. Spłata pozostałej – mniejszej części zaległości – nastąpi najpóźniej wiosną. Wówczas – jak zapewniono – szpital uzyska już pełną płynność finansową.
<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fbieganski.org%2Fvideos%2F1953053851380692%2F&show_text=0&width=560″ width=”560″ height=”315″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true” allowFullScreen=”true”></iframe>
55 mln zł to nie wszystkie zaległe fundusze. W sądach toczą się jeszcze sprawy o zwrot ok. 34 mln zł za pozostałe świadczenia wykonane ponad limity.
Na konferencji poruszono także kwestię długu inwestycyjnego szpitala. – Prowadzimy rozmowy w sprawie restrukturyzacji tego długu – mówił wiceprezydent. – Bank Gospodarstwa Krajowego, aby udzielić nam niskooprocentowanego kredytu, potrzebuje gwarancji. Jest szansa, że takie gwarancje otrzymamy od Komisji Europejskiej w ramach tzw. Planu Junckera.
– Po takiej operacji wynik finansowy szpitala już zawsze będzie na plusie – dodał dyrektor Marek Nowak. – Dziękujemy wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki i wspierali nas w trudnym okresie. Możemy być dumni z naszego szpitala.
Dyrektor w kilku zdaniach odniósł się także do ciągle wybrzmiewającej krytyki i burzy politycznej wokół szpitala. – Apeluję, żeby nie robić krzywdy pacjentom i mieszkańcom. Apeluję szczególnie do Andrzeja Wiśniewskiego, który niedawno osobiście przepraszał mnie za wypowiedziane w mediach słowa, i do Macieja Glamowskiego. Panie Macieju, z perspektywy Gdańska inaczej to wszystko wygląda. Zapraszam pana na kawę, żeby wyjaśnić dokładnie jak działa szpital w Grudziądzu.
Przypomnijmy także, że w czwartym kwartale ubiegłego roku szpital uzyskał o ok. 10 mln zł wyższy kontrakt od NFZ-u w porównaniu do kontraktu z pierwszego kwartału 2017 roku. Wyższe przychody szpitala to efekt wprowadzenia Sieci Szpitali, co również znacząco poprawia finanse grudziądzkiej lecznicy.
Łukasz Ernestowicz
fot. Agnieszka Nowicka
mat. wideo Dariusz Ziejka

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy