26 stycznia 2021

26 stycznia – Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ciekawostki, dotyczące transplantologii oraz odpowiedzi na kilka ważnych pytań.

Dziś tj. 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Poniżej ciekawostki, dotyczące transplantologii oraz odpowiedzi na kilka ważnych pytań:
Pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce miał miejsce 26 stycznia 1966 r. Zespół I Kliniki Chirurgicznej kierowanej przez prof. Jana Nielubowicza i I Kliniki Chorób Wewnętrznych, kierowanej przez prof. Tadeusza Orłowskiego, Akademii Medycznej w Warszawie wykonał po raz pierwszy w Polsce przeszczep nerki pobranej od osoby zmarłej. Biorcą narządu była Danusia Milewska, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tego zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego. Od tego przełomowego wydarzenia w Polsce wykonano już ponad 31 384 przeszczepień narządów.
1. Jakie narządy mogą być przeszczepione od żywego dawcy?
Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala, z zachowaniem Twojego bezpieczeństwa możesz zostać żywym dawcą nerki lub fragmentu wątroby dla bliskiej Ci osoby.

2. Kto może być żywym dawcą i komu może oddać narząd?
Żywym dawcą może być każda dorosła osoba, której stan zdrowia na to pozwala.
Zgodnie z polskim prawem, za życia narząd można oddać tylko bliskiej osobie. Nie można zgłosić się do szpitala z chęcią oddania narządu dowolnej potrzebującej przeszczepienia osobie. Nie można także narządu sprzedać ani kupić.
Jeśli biorcą będzie Twój krewny w linii prostej (tj. dziecko, wnuk, rodzic), rodzeństwo, osoba przysposobiona, małżonek – potrzebna jest zgoda Twoja i biorcy.
Jeśli biorcą ma być inna osoba, z którą łączą Cię szczególne względy osobiste (np. przyjaciel), to musisz wystąpić do sądu o zgodę, co zapobiega ewentualnym nadużyciom. Sąd rozpatruje taki wniosek, po zasięgnięciu opinii Komisji Etycznej Krajowej Rady Transplantacyjnej, w czasie do 7 dni. Postępowanie jest zwolnione z opłat.
3. Jak zostać dawcą narządów, tkanek lub komórek do przeszczepienia?
Każdy może zostać dawcą narządów, tkanek lub komórek do przeszczepienia!
Zgodnie z prawem, mogą być one pobrane od każdego, kto nie sprzeciwił się temu za życia (nie złożył sprzeciwu pisemnie, ustnie lub poprzez wpis w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów). Tak więc możesz zostać dawcą, jeżeli nie odmówisz.
Swoją pozytywną postawę wobec dawstwa możesz wyrazić aktywnie; wypełnij i miej przy sobie świadectwo woli (https://www.poltransplant.org.pl/ow.htmloddania) po śmierci części siebie dla ratowania innych oraz poinformuj o tym swoich bliskich.
4. Jakie narządy mogę oddać do przeszczepienia po śmierci?
Po śmierci można oddać do przeszczepienia nie tylko narządy (serce, wątrobę, trzustkę, płuca, nerki, jelito), ale także rogówki i inne tkanki (skórę, kości, zastawki serca). Możesz uratować życie co najmniej sześciu chorym. Większość schorzeń własnych nie stanowi przeszkody dla dawstwa (przeszczepia się narządy od osób 80-letnich). To specjaliści transplantolodzy zadecydują, czy twoje narządy będą bezpieczne dla biorców.

W Polsce na różnego rodzaju przeszczepienie oczekuje w każdej chwili ponad 5 000 chorych.

  • 1 700 oczekuje na przeszczepienie narządu
  • 500 oczekuje na przeszczepienie szpiku
  • 3 000 oczekuje na przeszczepienie rogówki

Źródło:
https://zgodanazycie.pl/

www.gov.pl
#SolidarnieDlaTransplantacji #DzieńTransplantacji

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy