22 lipca 2021

22 lipca – Światowy Dzień Mózgu

Z tej okazji przypominamy jak ważny jest trening naszego mózgu, który może opóźnić rozwój demencji nawet o pięć lat!
     Światowy Dzień Mózgu to święto powołane na pamiątkę założenia Światowej Federacji Neurologii w 1957 r. podczas Międzynarodowego Kongresu Neurologicznego w Brukseli.
Z tej okazji przypominamy jak ważny jest trening naszego mózgu, który może opóźnić rozwój demencji nawet o pięć lat!
Jak dbać o swój mózg?
  1. Regularnie wykonuj badania kontrolne, sprawdzaj poziom cukru, cholesterolu, mierz ciśnienie. Lecz, możliwie jak najszybciej, takie choroby jak: cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze oraz wysoki poziom cholesterolu;
  2. Jedz zgodnie z piramidą żywienia, w której warzywa to podstawa.
  3. Jedz dobre tłuszcze. Mózg nie może prawidłowo pracować bez tłuszczu, dlatego diety nadmiernie ograniczające tłuszcz prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji. Mózg potrzebuje m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, w które bogate są np. ryby. Groźne dla naszego mózgu jest za to śmieciowe, przetworzone jedzenie, bogate zarówno w nasycone kwasy tłuszczowe, jak i w nadmiar węglowodanów. To zaburza przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi w mózgu.
  4. Konieczny jest wysiłek fizyczny. Pod wpływem ruchu w mózgu tworzą się nowe komórki nerwowe. Ruch wpływa także pozytywnie na plastyczność mózgu i utrzymanie funkcji poznawczych nie tylko u osób starszych.
  5. Gimnastykuj swój mózg poprzez: słuchanie muzyki, rozwijając hobby i pasje, granie na instrumencie, zawieranie nowych znajomości, naukę języków obcych, rozwiązywanie zagadek logicznych, czy łamigłówek. 
  6. Nie pal, nie bierz narkotyków, ogranicz alkohol. Wszystkie używki mają dewastujący wpływ na mózg i prowadzą do jego degeneracji.
  7. Wysypiaj się! Chroniczne niewyspanie sprzyjać może rozwojowi choroby Alzheimera. 

Mózg – ciekawostki
  • Sześćdziesiąt procent ludzkiego mózgu składa się z tłuszczu. To nie tylko sprawia, że ​​jest to organ najbardziej bogaty w tłuszcz w ludzkim ciele, ale powoduje to, że kwasy tłuszczowe mają kluczowe znaczenie dla wydajności mózgu.
  • Pojemność mózgu jest uważana za praktycznie nieograniczoną. Badania sugerują, że ludzki mózg składa się z około 86 miliardów neuronów. Każdy neuron tworzy połączenia z innymi neuronami, co może dać nawet 1 biliard (1000 bilionów) połączeń. 
  • Informacje w mózgu przemieszczają się z imponującą prędkością około 430 km na godzinę!
  • Kawałek tkanki mózgowej wielkości ziarenka piasku zawiera 100 000 neuronów i 1 miliard synaps. 
  • Ludzki mózg może wytworzyć około 23 watów mocy (wystarczającej do zasilenia żarówki). 
Zdjęcie –   jcomp – www.freepik.com

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy