Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 67

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 75

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 114
12 maja - Europejski Dzień Walki z Czerniakiem - Szpital Grudziądz
12 maja 2021

12 maja – Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem zachęcamy do kontroli znamion skórnych. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę. To ważne, zwłaszcza przed zbliżającym się okresem wakacyjnym.

      Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem zachęcamy do kontroli znamion skórnych. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę. To ważne, zwłaszcza przed zbliżającym się okresem wakacyjnym.
Czerniak jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97% szans na całkowite wyleczenie.
O czerniaku
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę – barwnik, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem UV (np. słonecznym czy w solarium).
Czerniak najczęściej pojawia się na skórze, ale występuje także na ustach, nosie czy gałce ocznej. Znamię może być nowe lub powstałe z już istniejącego znamienia pod wpływem słońca lub światła UV w solariach. 
Dla czerniaka charakterystyczny jest szybki wzrost i wczesne liczne przerzuty, trudne w leczeniu farmakologicznym. Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy i rozwijać się w głąb skóry. Czerniak przedostając się do całego organizmu, może zająć kolejne organy, jak wątrobę, płuca czy mózg. 
Ryzyko zachorowania
W Polsce rokrocznie notuje się ok. 2500–3000 zachorowań na czerniaki, z czego około 1500 wykrywanych jest w stadium zaawansowanym lub rozsianym. Szacuje się, że liczba czerniaków podwaja się co 10 lat. 
Szczególnie zagrożone zachorowaniem są osoby:
  • o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach;
  • o dużej liczbie znamion barwnikowych, znamion w miejscach drażnienia;
  • które doznały oparzeń słonecznych, zwłaszcza w dzieciństwie;
  • słabo tolerujące słońce, opalające się z dużym trudem lub wcale;
  • przebywające w pełnym słońcu dłużej niż godzinę dziennie;
  • u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry;
  • korzystające z solarium.
ABCDE czerniaka
Cechy charakterystyczne, które pomagają w rozpoznaniu czerniaka, określane są za pomocą kryteriów ABCDE:
A – asymetria, np. znamię „wylewające” się na jedną stronę
B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia
C – czerwony, czarny, niejednolity kolor
D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm
E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu
Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które kwalifikują się do jednego z punktów ABCDE lub budzą niepokój powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa i w razie wątpliwości wycięte. Badanie przeprowadzane u specjalisty jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne.
! W przypadku zaobserwowania niepokojących znamion należy udać się do lekarza. W naszym Szpitalu leczeniem czerniaków zajmuje się Poradnia Chirurgii Onkologicznej, do której należy się zarejestrować na podstawie skierowania od lekarza POZ lub dermatologa. Szczegółowe informacje na temat Poradni znajdą Państwo w linku https://bieganski.org/pl/news/789,21. 
Jak zapobiegać czerniakowi?
  • Nie dopuszczać do oparzenia skóry spowodowanego promieniowaniem UV: ograniczać ekspozycję na słońce, stosować nakrycia głowy i okulary z filtrem UV, chronić całe ciało kremem z odpowiednim filtrem. 
  • Nie korzystać z solariów.
  • Kontrolować skórę całego ciała. 
 
Źródło – https://www.gov.pl/…/wss…/dzien-walki-z-czerniakiem-2021

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy