10 marca 2021

10 marca – Dzień Mężczyzny

Przypominamy o profilaktyce męskich nowotworów.

Drodzy Panowie!
Z okazji Dnia Mężczyzny życzymy Wam dużo zdrowia i przypominamy o profilaktyce męskich nowotworów. Pamiętajcie o samobadaniu!
Do męskich nowotworów zaliczamy: 
  • raka jądra 
  • raka prostaty (stercza)
Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn w wieku 20-44 lat. Ryzyko zachorowania na raka jądra gwałtownie wzrasta po 15 roku życia, osiągając szczyt około 30 roku życia.
Do czynników ryzyka raka jądra zalicza się m.in.:
  • wnętrostwo, kiedy to po urodzeniu jądro lub oba jądra nie zeszły prawidłowo do moszny. U mężczyzn, u których jądro zstąpiło do moszny na późniejszych etapach życia istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na raka jądra (bardzo istotna informacja dla mam małych chłopców),
  • występowanie nowotworu jądra u krewnych pierwszego stopnia (ojciec lub brat).

Objawy raka jądra 
Najczęstszym objawem raka jądra jest niebolesne zgrubienie, obrzęk, guzek w jednym z jąder. Mężczyzna może się skarżyć na niewielki ból w jądrze czy też uczucie ciężkości w podbrzuszu, mosznie lub pachwinie. Rzadko kiedy objawem nowotworu złośliwego jądra jest silny ból jądra. 
W celu szybkiego wykrycia zmian złośliwych zaleca się, aby każdy mężczyzna po 15 roku życia raz w miesiącu przeprowadzał samobadanie jąder. 
Źródło: Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie. Dostępne na stronie http://onkologia.org.pl
Badania
W przypadku wykrycia jakichkolwiek niepokojących zmian w obrębie jądra należy udać się jak najszybciej do lekarza urologa (skierowanie od lekarza POZ), który wykona w  pierwszej kolejności badanie fizykalne oraz z pewnością zaleci badanie USG jąder. Dalsze zalecenia lekarskie zależeć będą od wyniku wyżej wymienionych badań.
  • Więcej informacji na temat naszej Poradni Urologicznej: https://bieganski.org/pl/news/740,14

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy