4 sierpnia 2021

1-7 sierpnia – Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Karmienia Piersią zachęcamy do przeczytania 14 powszechnych mitów, dotyczących karmienia piersią. 

W dniach 1 – 7 sierpnia 2021 r.  na całym Świecie obchodzony jest  Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią
W 1990 roku UNICEF ustanowił Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią. Głównym założeniem inicjatywy jest promowanie karmienia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia dziecka w celu zapewnienia jego prawidłowego rozwoju.

Zachęcamy do przeczytania 14 powszechnych mitów, dotyczących karmienia piersią. 
 • Karmienie piersią jest proste.
Karmienie piersią wymaga czasu i praktyki zarówno od matki, jak i od dziecka. Dlatego potrzeba wiele wsparcia i odpowiedniej przestrzeni w domu i pracy.
 • To normalne, że karmienie piersią boli.
Wiele matek doświadczyło dyskomfortu podczas pierwszych kilku dni po narodzinach dziecka, kiedy uczyły się karmić piersią. Z odpowiednią pomocą i wskazówkami, jak  prawidłowo ułożyć dziecko do piersi można uniknąć problemu obolałych sutków. 
 • Powinno się umyć sutki przed karmieniem piersią.
Mycie sutków przed karmieniem nie jest konieczne. Dzieci są zaznajomione z zapachem i głosem matki już po narodzinach. Sutki produkują substancję, której zapach dzieci znają i która zawiera „dobre bakterie”, pomagające maluchom zbudować system odpornościowy na całe życie.
 • Powinno się odseparować noworodka i matkę, aby ta mogła odpocząć.
Lekarze, pielęgniarki i położne często zachęcają młode matki do przebywania z dzieckiem „skóra przy skórze” tuż po narodzinach. To bardzo ważne ćwiczenie, które pomaga dziecku znaleźć i odpowiednio ułożyć się do piersi. Jeżeli matka nie jest w stanie tego robić sama, partner lub każdy inny członek rodziny może się zaangażować.
 • Powinno się jeść jedynie zwykłe, proste jedzenie podczas karmienia piersią.
Jak każdy człowiek, matki karmiące potrzebują różnorodnej, zbilansowanej diety. Nie ma praktycznie żadnych powodów, aby zmieniać swoje nawyki żywieniowe. 
 • Treningi i ćwiczenia wpływają na smak mleka.
Ćwiczenia są przede wszystkim zdrowe, również, jeśli chodzi o matki karmiące piersią. Nie ma żadnych dowodów na to, że zmieniają smak mleka.
 • Nie będziesz w stanie karmić piersią, jeśli nie zaczniesz od razu.
Łatwiej zacząć karmić piersią, jeśli zacznie się już w pierwszej godzinie po narodzinach dziecka, ponieważ jego naturalne odruchy są wtedy bardzo silne. Dzieci są gotowe, aby nauczyć się ssać pierś. Jeżeli nie możesz nakarmić dziecka tuż po urodzeniu, zrób to tak szybko, jak to będzie dla ciebie możliwe. Jeśli potrzebujesz pomocy w odpowiednim ułożeniu noworodka, poproś o pomoc specjalistę. Częsty kontakt z dzieckiem skóra przy skórze i przykładanie go do piersi pomoże rozpocząć karmienie.
 • Jeśli chcesz karmić piersią, nie możesz podawać dziecku mleka modyfikowanego.
Matki mogą zdecydować o podaniu dziecku mleka zastępczego w niektórych sytuacjach, podczas gdy cały czas karmią piersią. Ważne jest, aby czytać informacje zawarte na opakowaniach mleka zastępczego. Jeśli chce się utrzymać produkcję własnego mleka, należy karmić dziecko piersią tak często, jak to tylko możliwe. 
 • Wiele matek nie produkuje wystarczającej ilości mleka.
Prawie wszystkie matki produkują wystarczającą ilość mleka dla swoich dzieci. Produkcja mleka w kobiecej piersi zależy od tego, jak dobrze dziecko przylega do niej, jak dużo mleka dziecko je za każdym razem oraz od częstości karmienia. 
 • Nie powinno się karmić piersią podczas choroby.
Wszystko zależy od rodzaju choroby, zazwyczaj jednak matki mogą kontynuować karmienie dziecka. 
 • Nie powinno się przyjmować leków podczas karmienia piersią.
Ważnym jest, aby poinformować lekarza o tym, że karmi się piersią, jak również przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do leków kupowanych bez recepty. Może być konieczne przyjmowanie leków o określonych godzinach i w odpowiednich dawkach lub w innej formie niż dotychczas. Powinno się również poinformować lekarza swojego dziecka o przyjmowanych lekach.
 • Dzieci, które były karmione piersią, chcą się często przytulać.
Dzieci są różne. Niektóre potrzebują więcej bliskości, inne mniej, niezależnie od tego, jak były karmione. Karmienie piersią nie tylko dostarcza najlepszych składników odżywczych niemowlętom, ale jest również ważne dla ich rozwijającego się mózgu. 
 • Trudno jest odstawić dziecko od piersi, kiedy karmi się je w ten sposób ponad rok.
Nie ma żadnych dowodów na to, że trudniej jest przestać karmić piersią po roku, ale udowodniono, że karmienie piersią przez okres do dwóch lat jest korzystne dla matki i dziecka. Kwestią indywidualną jest czas jaki powinno trwać karmienie piersią.
 • Powrót do pracy musi oznaczać odstawienie dziecka od piersi.
Wiele matek kontynuuje karmienie piersią po powrocie do pracy. Po pierwsze, należy sprawdzić zasady panujące w kraju i w miejscu pracy. Jeśli matka ma prawo do przerwy na karmienie w trakcie pracy, może wrócić do domu, poprosić członka rodziny o przyniesienie dziecka do siebie, jeśli ma przygotowane do tego miejsce lub odciągnąć pokarm i przekazać komuś, aby zabrał go do domu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, powinna znaleźć moment w ciągu dnia, aby odciągnąć mleko i nakarmić dziecko tuż po powrocie do domu. Jeżeli matka zdecyduje się podawać dziecku zamienniki własnego mleka, dobrze jest kontynuować karmienie piersią zawsze, gdy jest przy nim.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/psse-siedlce/swiatowy-tydzien-karmienia-piersia-1-7082021?fbclid=IwAR1BupheLMQv7fzEpibvYK6y6NkpLa-U8RmAuUGD3gBVc6DtdwyhdreI72Q

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy