26 maja 2021

Zaproszenie na bezpłatne badania cytologiczne z okazji Dnia Matki.

Media o nas

Życzenia oraz  zaproszenie na bezpłatne badania cytologiczne. 

      Wszystkim Mamom życzymy dużo zdrowia i pięknych chwil z najbliższymi. Składając dziś życzenia Mamie, zaprośmy ją na badanie cytologiczne. Kierujemy również apel do wszystkich Pań, które są mamami – pamiętajcie, że Wasze dzieci pragną zdrowych i zadbanych mam, dlatego zgłoście się na cytologię, z myślą o nich.
Drogie Panie, badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy to również dobry przykład dla Waszych córek.  Dbajcie o siebie i bliskie Wam kobiety.
W naszym Szpitalu już od kilku lat cytologia wykonywana jest wyłącznie na podłożu płynnym. 

Poniżej kilka ważnych informacji. 
W ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy wszystkie Panie w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały cytologii w ramach tego Programu, mogą zgłosić się do Poradni Ginekologiczno-Położniczej (budynek D, parter, gabinet nr 2) na bezpłatne badanie cytologiczne.
Na badanie należy umówić się telefonicznie pod nr tel. 56 641 4187 lub 56 641 4185.
Pamiętajmy, że badanie cytologiczne pozwala nie tylko na wykrywanie raka szyjki macicy na wczesnym i bezobjawowym etapie choroby, ale również na wykrywanie stanów przedrakowych, których leczenie zapobiega powstaniu nowotworu.
Czym się charakteryzuje cytologia płynna (LBC)?
Cytologia płynna (LBC – ang. liquid base cytology) to nowoczesna technika przygotowywania preparatów cytologicznych. Zwiększa szanse na otrzymanie trafnej diagnozy i daje więcej czasu na skuteczne leczenie.
W odróżnieniu od cytologii konwencjonalnej, w cytologii płynnej, wymaz z szyjki macicy pobierany jest nie bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, lecz na specjalne podłoże płynne, które podlega dalszej obróbce laboratoryjnej w pracowni. Dzięki takiej obróbce preparaty mikroskopowe są w dużej części pozbawione różnych artefaktów (np. efektu podsuszenia) i niepożądanych elementów (np. krwinek czerwonych, komórek zapalnych, bakterii, śluzu) utrudniających dalszą ocenę mikroskopową. Badania kliniczne potwierdziły, że cytologia płynna, zwana także cienkowarstwową jest bardziej czuła i znacznie dokładniejsza niż cytologia tradycyjna.
Co najważniejsze
  • Wykrywalność zmian śródnabłonkowych dużego stopnia jest zwiększona o 64,4%.
  • Technika pobrania gwarantuje, że 100% komórek trafi do laboratorium w stanie umożliwiającym zbadanie. 
  • Z tej samej próbki można wykonać testy w kierunku zakażenia wirusem HPV i bakteriami Chlamydia trachomatis.
Dlaczego należy wykonywać cytologię cienkowarstwową?
To nowa jakość w badaniach cytologicznych – pozwala na osiągniecie większej pewności i wiarygodności wyników, a zatem – lepiej chroni Twoje życie i zdrowie. W Europie zachodniej cytologia płynna systematycznie wypiera cytologię tradycyjną. Również w Polsce, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje LBC jako metodę zalecaną (obok tradycyjnej cytologii) w przesiewowych badaniach w kierunku raka szyjki macicy.
Dodatkowe badania jakie można wykonać z tego samego materiału:
Z tej samej próbki można wykonać dodatkowe badania, w kierunku infekcji wirusem HPV i bakterią Chlamydia trachomatis.
  1. HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) to najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Wyróżnia się wysoko i niskoonkogenne typy wirusa. Badanie metodami biologii molekularnej pozwala na stwierdzenie lub wykluczenie infekcji oraz określenie onkogenności wykrytego wirusa.
  2. Chlamydia trachomatis – zakażenie tą bakterią dotyka 20-40% kobiet do 25 roku życia. Powoduje wiele zespołów chorobowych:
  • u kobiet: zapalenie szyjki macicy i narządów miednicy małej, zmiany nowotworowe, niepłodność, poronienia,
  • u dzieci zakażonych w trakcie porodu: zapalenie spojówek, zapalenie płuc,
  • u mężczyzn: zapalenie cewki moczowej, zapalenie jąder, najądrzy lub prostaty.
Kiedy kobieta powinna wykonać badanie cytologiczne?
Praktycznie wszystkie kobiety, od momentu podjęcia aktywności seksualnej, powinny regularnie wykonywać badania cytologiczne. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) rekomenduje rozpoczęcie cytodiagnostyki w wieku 25 lat – lub nie później niż w 3 lata po inicjacji seksualnej. Kobiety zaszczepione przeciwko wirusowi HPV oraz te, które przeszły menopauzę również powinny regularnie wykonywać przesiewowe badanie cytologiczne.
Drogie Panie niech regularnie wykonywana cytologia na stałe wpisze się w Wasze kalendarze i będzie wizytówką zdrowej i świadomej kobiety.  

Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy