Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 67

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 75

Deprecated: Using ${var} in strings is deprecated, use {$var} instead in /home/biegan00/public_html/wwwnew/wp-content/themes/szpital-grudziadz/vendor/roots/acorn/src/Roots/Acorn/PackageManifest.php on line 114
Program leczenia pacjentów z NMOSD. Objawy i cechy charakterystyczne choroby. - Szpital Grudziądz
30 marca 2023

Program leczenia pacjentów z NMOSD. Objawy i cechy charakterystyczne choroby.

Dziś publikujemy Państwu kolejne ważne informacje na temat NMOSD. Bardzo nam zależy, aby z programu lekowego realizowanego w Oddziale Neurologii i Neuroimmunologii Klinicznej naszego Szpitala skorzystało jak najwięcej chorych na tę rzadką chorobę. 

Dziś publikujemy Państwu kolejne ważne informacje na temat NMOSD. Bardzo nam zależy, aby z programu lekowego realizowanego w Oddziale Neurologii i Neuroimmunologii Klinicznej naszego Szpitala skorzystało jak najwięcej chorych na tę rzadką chorobę. 
Jakie są objawy NMOSD?
Objawy NMOSD, czyli spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia, przypominają objawy stwardnienia rozsianego. Ze względu na podobieństwo objawów, przez wiele dekad uważano wręcz NMOSD za odmianę MS. Dziś wiemy, że są to dwie różne choroby.
W NMOSD dochodzi do zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego i stąd wynikają charakterystyczne objawy tej choroby. W przypadku zaobserwowania poniższych niepokojących symptomów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem! Szybka diagnoza jest kluczem do efektywnego leczenia!
Czym charakteryzuje się ta choroba?
NMOSD, czyli spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia, nazywane też zespołem Devica, jest chorobą rzadką, występującą u 0,7–10,0 na 100 000 osób. 
Średni wiek zachorowania wynosi 40 lat, jest więc o około 10 lat wyższy niż w przypadku stwardnienia rozsianego, gdzie średnia wieku w momencie rozpoznania wynosi około 29 lat. Zdarzają się jednak zachorowania na NMOSD także w wieku dziecięcym czy po 50 roku życia. NMOSD aż dziesięciokrotnie częściej dotyka kobiet. 
Najbardziej typowy dla NMOSD jest przebieg nawrotowy, z rzutami i remisjami choroby. Rzuty są jednak zazwyczaj cięższe niż w stwardnieniu rozsianym, a remisja nie jest pełna, co oznacza to, że po każdym rzucie pozostaje część objawów, a następnie dochodzi do ich pogłębiania się i do narastania niepełnosprawności.
W celu uzyskania informacji na temat kwalifikacji do programu leczenia pacjentów z NMOSD prosimy o kontakt z sekretariatem Oddziału Neurologii i Neuroimmunologii Klinicznej pod nr tel. 56 641 4451.


Realizujemy narodowy program

pakietu onkologicznego
Dowiedz się więcej

Szukasz informacji dotyczących hospitalizacji?

Sprawdź STREFĘ PACJENTA
Dowiedz się więcej

Śledź nas na Facebooku i Instagramie.

Jesteśmy zawsze blisko Ciebie

ul. Rydygiera 15/17, 86-300 Grudziądz

Zapraszamy do kontaktu
kancelaria@bieganski.org

Formularz kontaktowy